ԱՄՆ գործուն ներգրավվածությամբ Հայաստանը և Հարավային Կովկասը թևակոխել են խաղաղության և կայունության նոր դարաշրջան. Մհեր Գրիգորյան
26/06/2026 12:23
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԱՄՆ Անկախության օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը, որի ընթացքում հանդես է եկել շնորհավորական ուղերձով։
«Կառավարության և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ բոլորիս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյա հոբելյանի առթիվ:
Դեռևս 250 տարի առաջ ազատության, անկախության և հավասարության արժեքները հիմք դարձան Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ պետության ստեղծման ու կայուն զարգացման համար։ Այդ արժեքները մինչև այսօր կարևոր դեր ունեն ԱՄՆ միջազգային հեղինակության և Հայաստանի հետ ամուր բարեկամության խորացման գործում։
Հայաստան - ԱՄՆ հարաբերությունների հարուստ օրակարգում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում 2025 և 2026 թվականների մեր երկկողմ հարաբերությունների կարևոր ձեռքբերումները։ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին՝ ԱՄՆ նախագահի վկայությամբ, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի միջև ստորագրված համատեղ հռչակագիրը դարձավ կարևոր հանգրվան՝ նշանակալի ազդեցություն ունենալով ինչպես կողմերի, այնպես էլ ամբողջ տարածաշրջանի համար։
Այսօր, ԱՄՆ գործուն ներգրավվածությամբ, Հայաստանը և Հարավային Կովկասը թևակոխել են խաղաղության և կայունության նոր դարաշրջան: Դրա մասին են վկայում նաև վերջին շրջանում Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի և Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի այցերը Հայաստան, կնքված համապարփակ գործընկերության մասին կանոնադրությունը, փոխըմբռնման հուշագրերը և ԹՐԻՓՓ նախագծի վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը: Խաղաղության կարևոր գրավական լինելուց զատ, ԹՐԻՓՓ-ը հանդիսանալու է նաև տարածաշրջանային և գլոբալ տրանսպորտային երթուղիների կարևոր հանգույց:
Առիթն օգտագործելով՝ շնորհավորում եմ նաև ամերիկահայ մեր հայրենակիցներին, որոնք իրենց ներդրումն են ունեցել ԱՄՆ զարգացման գործում՝ ամրապնդելով նաև հայ-ամերիկյան բարեկամական կապերը։
Կրկին շնորհավորում եմ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին այս նշանակալի օրվա կապակցությամբ՝ ցանկանում եմ հարատև խաղաղություն, բարգավաճում և բարօրություն»,- նշել է Գրիգորյանը։

При активном участии США Армения и Южный Кавказ вступили в новую эпоху мира и стабильности: Мгер Григорян
26/06/2026 12:32
Вице-премьер Армении Мгер Григорян принял участие в торжественном мероприятии, организованном по случаю Дня независимости США, где выступил с поздравительной речью.
«От имени правительства и от себя лично сердечно поздравляю всех нас с 250-летием независимости Соединенных Штатов Америки.
Еще 250 лет назад ценности свободы, независимости и равенства стали основой создания и устойчивого развития Соединенных Штатов Америки. Эти ценности и сегодня играют важную роль в укреплении международного авторитета США и развитии прочной дружбы с Арменией.
Особое место в насыщенной повестке армяно-американских отношений занимают важнейшие достижения двустороннего сотрудничества в 2025–2026 годах. Подписанная 8 августа 2025 года в присутствии президента США совместная декларация премьер-министра Республики Армения и президента Азербайджанской Республики стала важной вехой, оказавшей значительное влияние как на стороны, так и на весь регион.
Сегодня при активном участии США Армения и Южный Кавказ вступили в новую эпоху мира и стабильности. Об этом свидетельствуют недавние визиты в Армению вице-президента Джей Ди Вэнса и государственного секретаря Марко Рубио, подписание Хартии о всеобъемлющем партнерстве, меморандумов о взаимопонимании, а также рамочного соглашения о стратегическом сотрудничестве по проекту TRIPP.
Помимо того, что TRIPP станет важной гарантией мира, проект также превратится в ключевой узел региональных и глобальных транспортных маршрутов.
Пользуясь случаем, поздравляю также наших соотечественников — американских армян, которые внесли свой вклад в развитие Соединенных Штатов, одновременно укрепляя армяно-американские дружественные связи.
Еще раз поздравляю дружественный народ Соединенных Штатов Америки с этим знаменательным днем и желаю мира, процветания и благополучия», — заявил Григорян.