Ընտրությունների գնահատականը չափազանց պարզ է՝ Հայաստանի քաղաքացիների ձայները գողացվել են. Հայկ Մամիջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
26/06/2026 16:28
Նույնիսկ, եթե Եվրոպան պատրաստ է հանդուրժել նոր բռնապետին, մենք՝ Հայաստանի ժողովուրդը, չենք հանդուրժելու, ԵԽԽՎ լիագումար նիստին հայտարարել է Աժ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը։
«Ես ցանկանում եմ խոսել ժողովրդավարության մասին, նույնիսկ առաջարկում եմ մի խաղ խաղանք։
Ինչպե՞ս կանվանեիք այն քաղաքական գործչին, ով զրկում է քաղաքացիներին իրենց հիմնարար իրավունքներից մեկից՝ ընտրական իրավունքից։ Ճիշտ պատասխանն է «Բ»՝ բռնապետ։
Իսկ ինչպե՞ս կանվանեիք այն քաղաքական գործչին, ով յուրաքանչյուր օր ձերբակալում է իր քաղաքական հակառակորդներին։ Բառացիորեն ամեն օր որևէ մի այլախոհ ձերբակալվում է՝ սեփական կարծիքն արտահայտելու համար։ Չեմ կարծում, որ հարցի պատասխանը գտնելու համար դահլիճի օգնության կարիքը լինի։ Ճիշտ պատասխանն է «Դ»՝ դիկտատոր։
Կամ ինչպե՞ս կանվանեիք այն պաշտոնյային, ով իրեն պահում է այնպես, կարծես միաժամանակ և' վարչապետ է, և' ոստիկանապետ, և' գլխավոր դատախազ, ու նույնիսկ հավակնություններ ունի ղեկավարելու եկեղեցին։ Այս հարցի պատասխանի դեպքում նույնպես կարիք չկա դիմելու «Զանգ ընկերոջը» կամ «50/50» օգնության տարբերակներին։ Պատասխանը նույնն է՝ «Բ» - բռնապետ։
Ճնշում պետական աշխատողների վրա, օրենքի ընտրողական կիրառում, նախնական կալանքի չարաշահում, ոստիկանանական բռնությունների անբավարար քննություն և դատական անկախության նվազեցում. այս ձևակերպումները վերցված են Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության նախնական զեկույցից։
Սակայն ես չեմ անդրադառնլու բոլոր մանրամասներին, փոխարենը ձեր ուշադրությունը կհրավիրեմ խախտումների «մարգարիտի» վրա՝ հազարավոր ընտրողներ զրկվեցին ընտրելու իրենց իրավունքից, քանի որ 2026թ. Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ երեք ընտրատեղամասերի արդյունքներ պարզապես չեղյալ հայտարարվեցին։ Ոչ թե նշանակվեց վերաքվեարկություն, այլ ուղղակի չեղյալ հայտարարվեց՝ անգամ այն պարագայում, որ տվյալ ընտրատեղամասերում վերաքվեարկության անցկացումը հստակ իրավական պահանջ էր։ Փաշինյանի վարչախումբը պարզապես անտեսեց օրենքի հստակ պահանջը։ Եվ սա կարևոր արձանագրում է, քանի որ այդ որոշման արդյունքում ընդամենը մի քանի հարյուր ձայնի պատճառով ընդդիմադիր կուսակցություններից մեկը չհաղթահարեց ընտրական շեմը՝ ձայներ, որոնք ուղղակի խլել են նրանցից։
Այս բոլոր խախտումները կատարվել են մի նպատակով, որպեսզի իշխող կուսակցությունը խորհրդարանում կարողանա ապահովել իր 3/5-րդ մեծամասնությունը։ Հայաստանում կայացած ընտրությունների գնահատականը չափազանց պարզ է՝ Հայաստանի քաղաքացիների ձայները գողացվել են։
5 տարի շարունակ ես այս դահլիճից խոսել եմ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքների, Ալիևի ռեժիմի կողմից իրականացվող ագրեսիայի և հանցագործությունների, Ադրբեջանում բանտարկված իմ հայրենակիցների, անհայտ կորածների ճակատագրի, Հայաստանի տարածքների օկուպացման և բազմաթիվ այլ հարցերի մասին։
Այսօր Արցախում ոչ մի հայ չի մնացել։
Այսօր, կրկին, ես խոսում եմ իմ երկրում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների մասին։ Հուսով եմ՝ միջազգային կազմակերպությունները կարձագանքեն ավելի շուտ, քան բոլոր նրանք, ովքեր բարձրաձայնում են այս խախտումները, կբանտարկվեն։
Նույնիսկ, եթե Եվրոպան պատրաստ է հանդուրժել նոր բռնապետին, մենք՝ Հայաստանի ժողովուրդը, չենք հանդուրժելու»,- հայտարարել է Մամիջանյանը։

«Оценка выборов предельно проста: голоса граждан Армении были украдены» — Айк Мамиджанян в ПАСЕ
«Даже если Европа готова терпеть нового диктатора, мы — народ Армении — не будем этого терпеть», — заявил на пленарном заседании Парламентской ассамблеи Совета Европы руководитель фракции «Честь имею» Национального собрания Армении Айк Мамиджанян.
«Я хочу поговорить о демократии и даже предлагаю сыграть в одну игру.
Как бы вы назвали политика, который лишает граждан одного из их фундаментальных прав — избирательного права? Правильный ответ — «Т»: тиран.
А как бы вы назвали политика, который каждый день арестовывает своих политических оппонентов? Буквально каждый день кого-то из инакомыслящих задерживают за выражение собственного мнения. Не думаю, что залу потребуется помощь, чтобы ответить на этот вопрос. Правильный ответ — «Д»: диктатор.
Или как бы вы назвали чиновника, который ведет себя так, будто одновременно является и премьер-министром, и главой полиции, и генеральным прокурором, а также претендует на руководство Церковью? И здесь нет необходимости обращаться к подсказкам «Звонок другу» или «50/50». Ответ тот же — «Д»: диктатор.
Давление на государственных служащих, избирательное применение закона, злоупотребление предварительным заключением, ненадлежащее расследование случаев полицейского насилия и снижение независимости судебной системы — эти формулировки взяты из предварительного отчета наблюдательной миссии ОБСЕ по парламентским выборам в Армении.
Однако я не буду останавливаться на всех деталях. Вместо этого хочу обратить ваше внимание на «жемчужину» нарушений: тысячи избирателей были лишены права голоса, поскольку во время парламентских выборов в Армении 2026 года результаты на трех избирательных участках были просто аннулированы.
Не была назначена повторная процедура голосования — результаты были просто отменены, несмотря на то, что проведение повторного голосования на этих участках было четким требованием закона. Режим Пашиняна просто проигнорировал прямое требование закона.
И это важное обстоятельство, поскольку в результате такого решения одна из оппозиционных партий не преодолела избирательный порог из-за всего нескольких сотен голосов — голосов, которые у нее фактически отняли.
Все эти нарушения были совершены с одной целью — чтобы правящая партия смогла обеспечить в парламенте большинство в размере трех пятых.
Оценка выборов, прошедших в Армении, предельно проста: голоса граждан Армении были украдены.
На протяжении пяти лет с этой трибуны я говорил о правах армян Арцаха, об агрессии и преступлениях, совершенных режимом Алиева, о моих соотечественниках, находящихся в тюрьмах Азербайджана, о судьбах без вести пропавших, об оккупации территорий Армении и многих других вопросах.
Сегодня в Арцахе не осталось ни одного армянина.
Сегодня я вновь говорю о грубейших нарушениях прав человека в моей стране. Надеюсь, международные организации отреагируют раньше, чем все те, кто открыто говорит об этих нарушениях, окажутся в тюрьмах.
Даже если Европа готова терпеть нового диктатора, мы — народ Армении — не будем этого терпеть», — заявил Мамиджанян.