Վարչապետն AMAA բարեգործական ՀԿ–ի նախագահի հետ քննարկել է Վարդենիսում նոր կրթահամալիրի կառուցմանը վերաբերող հարցեր
26/06/2026 18:37
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է AMAA բարեգործական հասարակական կազմակերպության նախագահ Գարի Ֆիլիպսի գլխավորած պատվիրակությանը։
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ Կառավարության և AMAA–ի համագործակցությամբ Վարդենիս խոշորացված համայնքում կրթահամալիրի կառուցման ծրագրին վերաբերող հարցեր։
Վարչապետը կարևորել է նախագծի իրականացումը, ինչի շուրջ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել դեռևս ամիսներ առաջ և նշել, որ կրթության ոլորտում ենթակառուցվածքների զարգացումը ՀՀ Կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է։ Միաժամանակ, երկրի ղեկավարը շեշտել է կրթահամալիրը Կառավարության սահմանած ստանդարտներին համապատասխան կառուցելու անհրաժեշտությունը։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ համագործակցությունն AММA-ի հետ կշարունակվի նաև այլ ուղղություններով։
Նշվել է, որ Վարդենիսի 700 տեղ հզորությամբ կրթահամալիրի կառուցման աշխատանքները կիրականացվեն 2026–2029 թվականներին։

Пашинян и представители AMAA обсудили вопрос строительства нового образовательного комплекса в Варденисе
26/06/2026 19:37
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял делегацию во главе с президентом благотворительной общественной организации AMAA Гэри Филлипсом.
Как сообщили в пресс-службе правительства республики, в ходе встречи собеседники обсудили вопросы, касающиеся программы строительства образовательного комплекса в укрупненной общине Варденис - в сотрудничестве кабмина Армении и AMAA.
Пашинян отметил важность реализации проекта, договоренность по которому была достигнута еще несколько месяцев назад, и подчеркнул, что развитие инфраструктур в сфере образования является одним из приоритетов правительства. В то же время он упомянул о необходимости строительства образовательного комплекса в соответствии со стандартами, установленными правительством. Пашинян выразил надежду на то, что сотрудничество с AMAA продолжится и по другим направлениям.
Было отмечено, что работа по строительству образовательного комплекса на 700 мест в Варденисе будет реализована в 2026-2029 годах.