Սերմը նույնն է, հողն է տարբեր, Աստծո խոսքը նույնն է, մարդն է տարբեր. Տեր Մանուկ
Դարերի խորքից մեզ հասած Կարմրավոր Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին, իր նվիրական ներկայությամբ և սրբությամբ, դարձել է միասնական ժամերգության հանգրվանը:
Արագածոտնի թեմի վարչական խորհրդի ատենապետ Հոգեշնորհ Տեր Շնորհք աբեղա Պալոյանի հանդիսապետությամբ Կարմրավոր Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցում կատարվել է միասնական ժամերգությունը:
Ընթացս Ժամերգության՝ իր խոսքը ներկաներին փոխանցել է Կարմրավորի հովվության հոգևոր հովիվ՝ Արժանապատիվ Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը:
Տեր Հայրը հորդորել է շատ աղոթել. «Սերմը նույնն է, հողն է տարբեր։ Աստծո խոսքը նույնն է, մարդն է տարբեր, մենք ենք այլ։ Աղոթենք, որ Տերը մեզ դարձնի բերրի հող։ Սերմը աղոթքի, սիրո, փորձություների, նույնիսկ ապիկար մարդկանց միջոցով է:
Շարունակեք, լցված Սուրբ Հոգով, աղոթել հոգու փրկության համար»:
Թող Տիրոջ առատ ողորմությունն ու Սուրբ Աստվածածնի բարեխոսությունը մշտապես հովանի լինեն մեր հայրենիքին և Սուրբ Եկեղեցուն։
Հուլիսի 3-ին՝ ժամը 19:00-ին, միասնական ժամերգությունը տեղի կունենա Ագարակ գյուղի (Աշտարակի շրջան) խոնարհված Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում:

«Семя то же, почва другая, Слово Божие то же, различны люди»: отец Манук
Древняя церковь Сурб Аствацацин в Кармраворе, дошедшая до наших дней сквозь века, со своим благоговейным присутствием и святостью, стала пристанищем для совместного богослужения.
Под председательством настоятеля административного совета Арагацотнской епархии, преподобного председателя административного совета Арагацотнской епархии — иеромонахя отца Шнорка Палояна, в церкви Кармравор Сурб Мариам Аствацацин было совершено совместное богослужение.
Во время богослужения к собравшимся обратился духовный пастырь общины Кармравор, преподобный отец Манук Зейналян.
Священник призвал верующих как можно больше молиться.
«Семя одно и то же, различна лишь почва. Слово Божие неизменно, различны люди — различаемся мы сами. Будем молиться, чтобы Господь сделал нас плодородной почвой. Семя сеется через молитву, любовь, испытания и даже через неразумных людей.
Продолжайте, исполнившись Святого Духа, молиться о спасении души», — сказал отец Манук.
В сообщении также выражается пожелание, чтобы обильная милость Господа и заступничество Пресвятой Богородицы всегда пребывали покровом над Арменией и Святой Церковью.
Следующая совместная вечерняя служба состоится 3 июля в 19:00 в церкви Сурб Аствацацин села Агарак (Аштаракский район).