Ու՞մ մտքով է անցնում բջջային հեռախոսների տոտալ վերահսկողության գաղափարը. Հակոբ Բադալյան
«Մարդիկ ուզում են հասկանալ, իմանալ, թե ու՞մ մտքով է անցնում բջջային հեռախոսների տոտալ վերահսկողության գաղափարը: Փորձագետներն ահազանգում են, որ կառավարող ուժը՝ իբրեւ թե հեռախոսների մաքսանենգության դեմ պայքարի համար, մտադիր է գործի դնել մեխանիզմ, որը կապահովի հասանելիություն մեր բջջային հեռախոսներին, ու թերեւս՝ «Աստված գիտե» ինչ ծավալով հասանելիության մասին է խոսքը»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանը։
Նա նշում է՝ իսկ այն, որ Հայաստանի կառավարությունը բացարձակապես անկարող է լինելու պետական մակարդակով ապահովել անձնական տվյալների գաղտնիություն՝ այդ թվում արտաքին ուժերի եւ այլ տարատեսակ կազմակերպությունների համար, կարծում եմ կասկածից վեր է մեծամասնության համար:
«Եվ ուրեմն, ու՞մ մտքով կամ գլխով է անցնում այդպիսի մեխանիզմի ներդրում: Այն, որ Հայաստանում հեռախոսների մաքսանենգությունը մեղմ ասած չունի այն ծավալը, որ լինի տոտալ վերահսկողության պատճառ, կարծում եմ անգամ ավելորդ է քննարկել: Ավելին, եթե կա այդպիսի ծավալի մաքսանենգություն, ապա պետք է տոտալ փոփոխության ենթարկվի սահմանապահ ծառայության ու մաքսային ամբողջ համակարգը, ոչ թե հաստատվի տոտալ բջջային վերահսկողություն:
Հարկատուները փող են տալիս, որ սահմանապահ ու մաքսային կառույցները, դրանց օպերատիվ-հետախուզական ստորաբաժանումները պայքարեն մաքսանենգության դեմ, այլ ոչ թե ստեղծվի այդ նույն հարկատուներին տոտալ վերահսկողության ենթարկելու մեխանիզմ:
Բայց, եւ այդուամենայնիվ, ու՞մ գլխում է այդ միտքը: Համաշխարհային «թվային իշխանության», հարգարժաններ: Այո, դրանից կօգտվի նաեւ Հայաստանի իշխանությունը, բայց այստեղ գլխավոր շահառուն համաշխարհային «թվային իշխանությունն» է: Մեղմ ասած անտեղյակություն կամ ընդամենը մոլորեցնող դիտավորություն է այդ «իշխանության» գոյությունը համարել դավադապաշտություն: Հետեւեք միջազգային ֆորումներին, հետեւեք թվային հսկաների ղեկավարների «մտքի թռիչքներին», հետեւեք տարբեր պետությունների, այդ թվում հեգեմոնի՝ ԱՄՆ քաղաքականության հանդեպ նրանց ազդեցությանը, հետեւեք թվային մրցակցությանը, հետեւեք համաշխարհային ազդեցիկ ֆորումների օրակարգերին:
Այդ ամենում կա մի գերակա կարմիր թել՝ ուղիղ կամ թափանցիկ համատեքստով. Սահմանել առավելագույն հսկողություն հասարակությունների տրամադրությունների ու շարժի նկատմամբ:
Եվ այդ մղումը նույնիսկ հասկանալի է: Այդ մարդիկ համախառն տիրապետում են տրիլիոնավոր, տասնյակ տրիլիոնավոր դոլարներ: Որքան մեծ է նրանց կարողությունը՝ համաշխարհային տարածումով, այնքան մեծ է հանրություններին վերահսկելու նրանց ձգտումն ու մոտիվը՝ իրենց կարողության կոմֆորտի երկարաժամկետ ապահովման համար:
Իսկ, որպեսզի հասարակություններում չառաջանա այդ ամենի նկտամամբ որեւէ լրջմիտ՝ ոչ միայն հակազդեցություն, այլ նույնիսկ՝ կասկած, նրանք բնականաբար ինտենսիվ աշխատանք են կատարում նաեւ այդ ամենի վերաբերյալ խոսակցությունները «դավադրապաշություն» որակելու համար»,-գրում է Բադալյանը։

«Кому вообще пришла в голову идея тотального контроля мобильных телефонов?»: Акоп Бадалян
«Люди хотят понять и узнать, кому вообще пришла в голову идея тотального контроля мобильных телефонов. Эксперты бьют тревогу: правящая сила, якобы для борьбы с контрабандой мобильных телефонов, намерена внедрить механизм, который обеспечит доступ к нашим мобильным устройствам. Причем, вероятно, речь идет о доступе в объеме, который, как говорится, "одному Богу известен"», — пишет политический обозреватель Акоп Бадалян.
По его словам, для большинства граждан не вызывает сомнений, что правительство Армении абсолютно не способно обеспечить на государственном уровне конфиденциальность персональных данных, в том числе защитить их от внешних сил и различных организаций.
«Так кому же пришло в голову внедрять подобный механизм? Думаю, даже нет смысла обсуждать тот факт, что контрабанда мобильных телефонов в Армении, мягко говоря, не имеет таких масштабов, чтобы оправдывать тотальный контроль. Более того, если контрабанда действительно достигла подобных объемов, то необходимо полностью реформировать пограничную службу и всю таможенную систему, а не вводить тотальный контроль мобильных устройств.
Налогоплательщики платят деньги за то, чтобы пограничные и таможенные органы, а также их оперативно-розыскные подразделения боролись с контрабандой, а не создавали механизм тотального контроля над теми же налогоплательщиками.
Но все же — чья это идея? Уважаемые, это идея глобальной "цифровой власти". Да, ею воспользуются и власти Армении, однако главным выгодоприобретателем является именно мировая "цифровая власть". Считать существование такой силы конспирологией — это, мягко говоря, либо неосведомленность, либо сознательная попытка ввести людей в заблуждение. Следите за международными форумами, за тем, что говорят руководители крупнейших цифровых корпораций, за их влиянием на политику различных государств, включая мирового гегемона — США, за цифровой конкуренцией и повесткой крупнейших международных площадок.
Во всем этом прослеживается одна главная красная нить — открыто или косвенно ставится задача установить максимально возможный контроль над общественными настроениями и поведением людей.
И этот мотив вполне понятен. Эти люди контролируют совокупное состояние в триллионы, десятки триллионов долларов. Чем больше их богатство и глобальное влияние, тем сильнее их стремление контролировать общества, чтобы обеспечить долгосрочную сохранность собственного благополучия.
А чтобы в обществе не возникло серьезных сомнений или хотя бы подозрений по этому поводу, они, естественно, ведут интенсивную работу, представляя любые разговоры на эту тему как "теории заговора"», — пишет Бадалян.