Իսրայելի կառավարության՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը՝ Թուրքիային ուղղված կոշտ քաղաքական ուղերձ
Իսրայելի կառավարությունները երկար ժամանակ խուսափել են պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ մասամբ նպատակ ունենալով պահպանել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ, որը ժամանակին տարածաշրջանում Իսրայելի ամենամոտ ռազմավարական գործընկերներից էր։
Իսրայելի կառավարությունը հունիսի 28-ին միաձայն ճանաչեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում հայերի զանգվածային կոտորածները որպես ցեղասպանություն։ Այս քայլը լայնորեն դիտարկվում է որպես Թուրքիային ուղղված քաղաքական հանդիմանություն և երկու երկրների միջև խորացող ճեղքվածքի հստակ ազդակ։ Իսրայելի և Թուրքիայի հարաբերությունները կտրուկ վատթարացել են Գազայի պատերազմի սկսվելուց հետո, որը բռնկվեց 2023 թվականի հոկտեմբերին՝ պաղեստինյան իսլամիստական Համաս շարժման կողմից Իսրայելի վրա իրականացված հարձակումներից հետո։
Կառավարության որոշումը դեռևս պետք է վավերացվի խորհրդարանի կողմից։ Իսրայելի հաջորդական կառավարությունները նախկինում խուսափել էին պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը՝ մասամբ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները պահպանելու նպատակով։
ակայն Գազայի պատերազմի մեկնարկից ի վեր Թուրքիան պարբերաբար մեղադրել է Իսրայելին պաղեստինյան տարածքներում ցեղասպանություն իրականացնելու մեջ, մի մեղադրանք, որը Իսրայելը կտրականապես մերժում է։ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դարձել է պատերազմի ամենախիստ քննադատներից մեկը՝ բազմիցս համեմատելով իսրայելցի ղեկավարներին նացիստական պաշտոնյաների հետ։
Ի պատասխան՝ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Էրդողանին բնութագրել է որպես «հակասեմական բռնապետ, որը ցեղասպանություն է իրականացնում քրդերի դեմ»։

Признание правительством Израиля Геноцида армян является жестким политическим посланием Турции
Правительства Израиля на протяжении многих лет воздерживались от официального признания Геноцида армян, отчасти стремясь сохранить отношения с Турцией, которая в свое время была одним из ближайших стратегических партнеров Израиля в регионе.
28 июня правительство Израиля единогласно признало массовые убийства армян в годы Первой мировой войны геноцидом. Этот шаг широко расценивается как политический сигнал, адресованный Турции, и свидетельство углубляющегося разрыва в отношениях между двумя странами.
Израильско-турецкие отношения резко ухудшились после начала войны в секторе Газа, вспыхнувшей в октябре 2023 года после нападения палестинского исламистского движения ХАМАС на Израиль.
Решение правительства еще должно быть утверждено парламентом. До настоящего времени сменявшие друг друга правительства Израиля избегали официального признания Геноцида армян, в том числе из стремления сохранить отношения с Турцией.
Однако после начала войны в Газе Турция регулярно обвиняет Израиль в совершении геноцида на палестинских территориях. Израиль категорически отвергает эти обвинения.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган стал одним из самых жестких критиков военной кампании Израиля, неоднократно сравнивая израильских руководителей с нацистскими чиновниками.
В ответ премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху охарактеризовал Эрдогана как «антисемитского диктатора, совершающего геноцид против курдов».