Երևի նաև կգա ժամանակը, երբ Երևանը տարբեր երկրներին կխնդրի չարծարծել ցեղասպանության թեման
Իրավիճակի ամենադրամատիկ դրսևորումներից մեկն էլ այն է, որ ինչ-որ երկիր ճանաչում է Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ, ի հեճուկս դրան, ՀՀ-ում ապօրինի գործող ռեժիմը վաղուց այդ թեման հանել է իր արտաքին քաղաքական օրակարգից, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Իսրայելի դրդապատճառները, Իսրայել–Թուրքիա բարդ հարաբերությունները և Իսրայելի՝ Ադրբեջանին ցուցաբերած լայնածավալ աջակցությունն Արցախի հարցում մշտական քննարկման և վերլուծության թեմաներ են։
Սակայն հայաստանյան կառավարչի հռչակած արտաքին քաղաքական օրակարգը «ջայլամային քաղաքականություն» է հիշեցնում։
Երևի նաև կգա ժամանակը, եթե, իհարկե, արդեն այդպես չեն վարվում, երբ պաշտոնական Երևանը տարբեր երկրներին կխնդրի չարծարծել Ցեղասպանության թեման և այդ մասին հայտարարություններ չանել, ինչպես դա անում էր Արցախի հարցում», - նշել է նա։

Возможно, наступит время, когда Ереван будет просить разные страны не поднимать тему Геноцида
Одним из самых драматичных проявлений нынешней ситуации является то, что некоторые государства признают Геноцид армян, тогда как действующий в Армении незаконный режим уже давно исключил эту тему из своей внешнеполитической повестки. Об этом написал депутат Национального собрания Тигран Абрамян.
«Мотивы Израиля, сложные израильско-турецкие отношения и масштабная поддержка, которую Израиль оказывал Азербайджану в вопросе Арцаха, являются предметом постоянных обсуждений и анализа.
Однако внешнеполитическая повестка, провозглашенная нынешним руководством Армении, напоминает "страусиную политику".
Вероятно, наступит время, если это уже не происходит, когда официальный Ереван будет просить различные государства не поднимать тему Геноцида и не делать соответствующих заявлений — так же, как это происходило в вопросе Арцаха», — отметил Абрамян.