Այնքան էլ չենք հասկանում՝ ինչու ՀՀ ղեկավարությունը չի շտապում հարցնել երկրի բնակիչներին. Գալուզինը՝ ԵՄ-ԵԱՏՄ հանրաքվե անցկացնելու մասին
ԵԱՏՄ անդամների համար անընդունելի է այն իրավիճակը, երբ Հայաստանն իր օրենսդրության մեջ ամրագրում է ԵՄ-ին անդամակցելու մտադրությունը՝ շարունակելով օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու բոլոր բարիքներից և առավելություններից: Այդ կապակցությամբ Մոսկվայում այնքան էլ չեն հասկանում, թե ինչու ՀՀ-ի ղեկավարությունը չի շտապում հանրաքվե անցկացնել այդ միավորումներին անդամակցության վերաբերյալ: Այս մասին RTVI-ին տված հատուկ հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
«Ինչպես գիտեք, ԵԱՏՄ անդամ երկրների՝ կոնկրետ Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի և Բելառուսի տնտեսական անվտանգության համար առկա ռիսկերի վերաբերյալ իրենց մտահոգությունը հայտնել են իմ նշած բոլոր չորս պետությունների ղեկավարները մայիսի 29-ին՝ Աստանայում Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի ընթացքում»,- նշել է Միխայիլ Գալուզինը։
Դիվանագետի խոսքով՝ մինչև դեկտեմբեր փորձագետները կմշակեն թե՛ տնտեսական, թե՛ իրավական ասպեկտները՝ կապված ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի մասնակցությունը կասեցնելու հնարավոր հետևանքների հետ:
Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարարը հիշեցրել է, որ ԵԱՏՄ երկրների չորս նախագահները համատեղ հայտարարության մեջ հանդես են եկել այն բանի օգտին, որ այդ հանրաքվեն անցկացվի մոտ ապագայում, քանի որ հանրաքվեի անցկացումը, ըստ հայկական օրենսդրության, անհրաժեշտ է Հայաստանի՝ վերպետական ինտեգրացիոն կառույցներին անդամակցելու ժամանակ։
«Ուստի մենք, անկեղծ ասած, այնքան էլ չենք հասկանում, թե ինչու հայ ղեկավարությունը չի շտապում հարցնել երկրի բնակիչներին՝ նրանց վերաբերմունքն իրենց համար այս շատ կարևոր հարցի վերաբերյալ: Երևի, չեմ բացառում, որ այդ դանդաղկոտության համար կան որոշակի կոնյունկտուրային նկատառումներ, չէ՞»,- մեկնաբանել է փոխնախարարը հանրաքվեի թեման:
RTVI-ի զրուցակցի խոսքով՝ ԵԱՏՄ անդամների համար անընդունելի է այն իրավիճակը, երբ Հայաստանը պաշտոնապես հայտարարում է, օրենսդրորեն ամրագրում իր այսպես կոչված եվրոձգտումները՝ շարունակելով օգտվել Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու բոլոր բարիքներից և առավելություններից։
«Իմ կարծիքով, անցյալ տարվա ապրիլին Հայաստանում ընդունված օրենքը կոչվում է «Եվրոպական միությանն անդամակցելու գործընթացը սկսելու մասին»: Ի՞նչ է մեզ ձեզ հետ ևս պետք, որպեսզի արձանագրենք, որ Հայաստանի՝ Եվրոպական միությանը անդամակցելու գործընթացը սկսված է. ընդունվել է հատուկ օրենք այդ թեմայով: Եվ ես այստեղ այլ մեկնաբանություններ չեմ տեսնում»,- ասել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարարը այն հարցի վերաբերյալ, որ Հայաստանը դեռևս պաշտոնական հայտ չի ներկայացրել ԵՄ-ին անդամակցելու համար և չունի թեկնածուի կարգավիճակ:
«Ընդհանուր առմամբ, այն հարցը, թե կոնկրետ ինչ գործողություններ են ձեռնարկվել, սկզբունքային նշանակություն չունի: Սկզբունքային նշանակություն ունի այն, որ կա խորհրդարանի ընդունած և երկրի նախագահի ստորագրած օրենք: Եվ կան Հայաստանը Եվրամիությանը մոտեցնելու գործնական քայլեր»,- եզրափակել է Միխայիլ Գալուզինը։

Мы, честно говоря, не очень понимаем, почему руководство Армении не спешит спросить жителей страны об их отношении: Галузин — о проведении референдума по вопросу ЕС и ЕАЭС
Для членов ЕАЭС «неприемлема ситуация», когда Армения закрепляет в своем законодательстве намерение вступить в ЕС, «продолжая пользоваться всеми благами и преимуществами от членства в Евразийском экономическом союзе». В связи с этим в Москве «не очень понимают», почему армянское руководство не спешит провести референдум о членстве в этих объединениях. Об этом в специальном интервью RTVI рассказал заместитель министра иностранных дел России Михаил Галузин.
«Как вы знаете, озабоченность по поводу тех рисков для экономической безопасности стран-членов Евразийского экономического союза — конкретно России, Казахстана, Киргизии и Белоруссии — высказали лидеры всех упомянутых мной четырёх государств 29 мая, в ходе заседания Высшего Евразийского экономического совета в Астане», — отметил Михаил Галузин в беседе с RTVI.
По словам дипломата, к декабрю «экспертами будут проработаны и экономические, и юридические аспекты» по поводу возможных последствий приостановления участия Армении в ЕАЭС.
Замглавы МИД России напомнил, что в совместном заявлении четыре президента стран ЕАЭС «высказались за то, чтобы этот референдум прошёл в ближайшее время, поскольку проведение референдума по армянскому же законодательству необходимо при вступлении Армении в надгосударственные интеграционные структуры».
«Поэтому мы, честно говоря, не очень понимаем, почему армянское руководство не спешит спросить жителей страны об их отношении к этому очень важному для них вопросу. Наверное, не исключаю, что какие-то есть конъюнктурные соображения за такой неспешностью, да?» — прокомментировал замминистра тему референдума.
По словам собеседника RTVI, для членов ЕАЭС «неприемлема ситуация, когда Армения официально заявляет, законодательно закрепляет свои так называемые евроустремления, продолжая пользоваться всеми благами и преимуществами от членства в Евразийском экономическом союзе».
«Я с вами не соглашусь. По-моему, закон, принятый в Армении в апреле прошлого года, называется «О начале процесса вступления в Европейский союз». Что нам с вами ещё нужно для того, чтобы констатировать, что процесс вступления Армении в Европейский союз начат — принят специальный закон на эту тему. И каких-то других толкований я здесь не усматриваю», — сказал замглавы МИД России по поводу того, что Армения пока не подавала официальную заявку на вступление в ЕС и не имеет статус кандидата.
«В общем-то, вопрос о том, какие действия конкретно предприняты, не имеет принципиального значения. Принципиальное значение имеет то, что есть закон, принятый парламентом и подписанный президентом страны. И есть практические шаги по сближению Армении с Евросоюзом», — заключил Михаил Галузин.