Թուրքիան ռազմավարական կարևորության գործընկեր է. Կալաս
Թուրքիան ռազմավարական կարևորության գործընկեր է, Թուրքիայում հայտարարել է ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը։
«Նկատի ունեմ այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են միգրացիան, պաշտպանությունը և տարածաշրջանային կայունության ապահովումը։ Եթե խոսենք Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին, ապա Թուրքիան այնտեղ կարևոր դեր է խաղում։ Իսկ եթե դուրս գանք Մերձավոր Արևելքի սահմաններից, ապա կա նաև Կովկասը, որտեղ Թուրքիան նույնպես շատ կարևոր դեր ունի։ Հենց այդ պատճառով է կարևոր նման քննարկումներ անցկացնելը և հասկանալը, թե ինչ կարող ենք անել միասին։
Իհարկե, յուրաքանչյուր գագաթնաժողովից առաջ ասում են, որ այն պատմական է։ Սակայն այժմ դա իսկապես այդպես է։ Ինչպես դուք նշեցիք, վերջին շրջանում տրանսատլանտյան հարաբերությունները լուրջ լարվածության են ենթարկվել։ Հետևաբար, միասնության ցուցադրումը չափազանց կարևոր է՝ ոչ միայն դաշինքի, այլև մեր հակառակորդների համար»։

Каллас: Турция является стратегически важным партнером
Турция является стратегически важным партнером. Об этом в ходе визита в Турцию заявила верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.
«Я имею в виду такие вопросы, как миграция, оборона и обеспечение региональной стабильности. Если говорить о событиях на Ближнем Востоке, Турция играет там важную роль. Если же выйти за пределы Ближнего Востока, то есть еще и Кавказ, где Турция также имеет очень важное значение. Именно поэтому важно проводить подобные обсуждения и понимать, что мы можем сделать вместе.
Конечно, перед каждым саммитом говорят, что он станет историческим. Однако сейчас это действительно так. Как вы отметили, в последнее время трансатлантические отношения подверглись серьезной напряженности. Поэтому демонстрация единства имеет чрезвычайно важное значение — не только для альянса, но и для наших оппонентов», — заявила Каллас.