Քաղաքի մուտքերի մոտ ունենալու ենք ավտոկայանատեղիներ, մարդիկ թողնելու են իրենց մեքենաներն ու գնան հանրային տրանսպորտով. Ավինյան
29/06/2026 11:22
Քաղաքի մուտքերի մոտ պետք է առանձնացնել այն կետերը, որտեղ ունենալու ենք մեծ ավտոկայանատեղիներ, մարդիկ թողնելու են իրենց անձնական մեքենաներն ու շարունակեն տեղաշարժվել հանրային տրանսպորտով, այս մասին գործակարգավորական խորհրդակցության ժամանակ ասել է քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նրա փոխանցմամբ՝ մարդիկ բողոքում են, որ ավտոբուսը մի գիծ վերցնում է ու միայն հանրային տրանսպորտն է կարողանում ուղևորվել այդ գծով, իսկ իրենց ավտոմեքենաներով գնալու դեպքում իրավիճակն աստիճանաբար վատանում է:
Ըստ Ավինյանի՝ դա շատ բնական հարց է, բայց նաև ունի բնական պատասխան, քանի որ մեր փողոցները հնարավորություն չունեն ավելի լայնանալու:
«Երևան քաղաքի՝ մանավանդ Փոքր կենտրոնի փողոցները ավելի լայնանալու տեղ չունեն, և եթե մենք ամիս առ ամիս ուղևորահոսքի մեջ ավելի շատ մարդատար մեքենաներ ենք ունենում, առաջին ու միակ բանը, որ մենք պետք է անենք, հանրային տրանսպորտի համար բոլոր հնարավոր տեղերում առանձնացված գծեր տալն է, որպեսզի հանրային տրանսպորտով ուղղությունները դառնան էլ ավելի արագ ու հարմար: Այլ լուծումներ Երևան քաղաքում հնարավոր չէ, միակ լուծումը հանրային տրանսպորտի ավելի լավ աշխատելն է ու մարդատար մեքենաների՝ գերծանրաբեռնված տեղեր քիչ մտնելը»,-շեշտել է քաղաքապետը:

«У въездов в город будут парковки: люди оставят машины и продолжат путь на общественном транспорте»: Авинян
29/06/2026 12:25
У въездов в город необходимо выделить места, где будут созданы большие парковочные зоны. Люди смогут оставлять там свои личные автомобили и продолжать передвижение на общественном транспорте. Об этом на рабочем совещании заявил мэр Еревана Тигран Авинян.
По его словам, жители жалуются, что автобус занимает одну полосу, по которой может двигаться только общественный транспорт, тогда как при передвижении на личных автомобилях ситуация постепенно ухудшается.
Авинян отметил, что это вполне естественный вопрос, но на него также есть естественный ответ, поскольку улицы города не имеют возможности расширяться.
«Улицы Еревана, особенно в Малом центре, не имеют возможности стать шире. И если из месяца в месяц в транспортном потоке становится все больше легковых автомобилей, первое и единственное, что мы должны делать, — это выделять полосы для общественного транспорта там, где это возможно, чтобы маршруты общественного транспорта стали еще быстрее и удобнее.
Других решений для Еревана нет. Единственный выход — обеспечить более эффективную работу общественного транспорта и сократить въезд легковых автомобилей в перегруженные зоны», — подчеркнул мэр.