Վրաստանում հայկական մշակույթի օրեր կանցկացվեն, Ժաննա Անդրեասյանը կգործուղվի Թբիլիսի
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ՝ ԿԳՄՍ նախարար Ժանան Անդրեսայանը Վրաստան կգործուղվի: Վարչապետի ստորագրած որոշումներից տեղեկանում ենք, որ Ժաննա Անդրեասյանին հուլիսի 25-26-ը գործուղվելու է Թբիլիսի` Հայկական մշակույթի օրերի պաշտոնական մեկնարկի շրջանակում նախատեսված Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի համերգին և երկկողմ պաշտոնական հանդիպումներին մասնակցելու նպատակով:
Նշենք, որ Ժաննա Անդրեասյանի՝ Վրաստան գործուղման ծախսերը կատարել Հայաստանի Հանրապետության 2026 թվականի պետական բյուջեով Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությանը հատկացված միջոցների հաշվին:

Armenian Culture Days to be held in Georgia, Zhanna Andreasyan to be sent to Tbilisi
By the decision of Prime Minister Nikol Pashinyan, Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan will be sent on a working visit to Georgia.
According to the signed government decision, Andreasyan will visit Tbilisi on July 25-26 to participate in the concert of the Armenian National Philharmonic Orchestra and in bilateral official meetings scheduled within the framework of the official launch of the Armenian Culture Days.
It is noted that the expenses for the trip will be covered by the funds allocated to the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia under the 2026 state budget.