Ադրբեջանը կոչ է արել Իսրայելին վերանայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին որոշումը
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը մտահոգություն է հայտնել Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ նման քայլերը ոչ միայն չեն նպաստում խաղաղությանը և փոխըմբռնմանը, այլև ավելի են սրում առկա հակասությունները և խոչընդոտում տարածաշրջանում հաշտեցման ջանքերին։
«Մենք կոչ ենք անում Իսրայելի կառավարությանը վերանայել իր որոշումը։ Ադրբեջանը կշարունակի պահպանել պատմական փաստերի պաշտպանության, միջազգային իրավունքի սկզբունքները հարգելու և տարածաշրջանում կայուն խաղաղությունը խթանելու հետևողական դիրքորոշումը», - ասված է հայտարարության մեջ։

Азербайджан призвал Израиль пересмотреть решение о признании Геноцида армян
Министерство иностранных дел Азербайджана выразило обеспокоенность решением израильского правительства о признании Геноцида армян.
Отмечается, что превращение сложных исторических процессов в предмет политического решения неприемлемо. В МИД подчеркнули, что подобные шаги не только не служат миру и взаимопониманию, но и еще больше усугубляют существующие противоречия, препятствуют усилиям по примирению в регионе.
«Мы призываем правительство Израиля пересмотреть принятое решение. Азербайджан продолжит занимать последовательную позицию по защите исторических фактов, уважению принципов международного права и содействию устойчивому миру в регионе», - говорится в заявлении.