Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի ազատում Իսրայելին արցախահայության դեմ հանցագործություններին առնչություն ունենալու պատասխանատվությունից. ՀՅԴ Հայ Դատ
Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի ազատում այդ երկրին արցախահայության դեմ կատարված հանցագործություններին առնչություն ունենալու պատասխանատվությունից, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Հայ Դատը։
Կազմակերպությունը դրանով ակնարկում է Արցախյան պատերազմի ժամանակ Թել Ավիվի կողմից Ադրբեջանին ռազմական և ռազմատեխնիկական աջակցության մասին:
Հայ Դատը նաև հայտարարում է հրեական պետության կողմից Գազայի ցեղասպանության բազմաթիվ վկայությունների մասին։ Միևնույն ժամանակ, Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր փաստ է մարդկության դեմ այդ հանցագործության ժխտման դեմ պայքարի տեսանկյունից, նշված է հայտարարության մեջ:
Որոշումը մեկնաբանել է նաև Երուսաղեմի հայ համայնքի առաջնորդ Հակոբ Ջերնազյանը, նշելով, որ Իսրայելն ավելի վաղ բարոյական նկատառումներով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հնարավորություն ուներ, սակայն բաց թողեց այն։

«Признание Геноцида армян не освобождает Израиль от ответственности за причастность к преступлениям против арцахских армян»: Ай Дат АРФД
Признание правительством Израиля Геноцида армян не освобождает эту страну от ответственности за причастность к преступлениям, совершенным против арцахских армян. Об этом говорится в заявлении Ай Дата Армянской революционной федерации Дашнакцутюн.
Организация таким образом намекает на военную и военно-техническую поддержку, которую Тель-Авив оказывал Азербайджану во время Арцахской войны.
Ай Дат также заявляет о многочисленных свидетельствах того, что Израиль совершает геноцид в Газе. Вместе с тем в заявлении отмечается, что признание Геноцида армян в Османской империи является важным шагом в борьбе с отрицанием этого преступления против человечности.
Решение также прокомментировал лидер армянской общины Иерусалима Акоп Джерназян, отметив, что Израиль ранее имел возможность признать Геноцид армян по моральным соображениям, однако упустил эту возможность.