Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի ազատում Իսրայելին արցախահայության դեմ հանցագործություններին առնչություն ունենալու պատասխանատվությունից. ՀՅԴ Հայ Դատ
Իսրայելի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի ազատում այդ երկրին արցախահայության դեմ կատարված հանցագործություններին առնչություն ունենալու պատասխանատվությունից, այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՅԴ Հայ Դատը։
Կազմակերպությունը դրանով ակնարկում է Արցախյան պատերազմի ժամանակ Թել Ավիվի կողմից Ադրբեջանին ռազմական և ռազմատեխնիկական աջակցության մասին:
Հայ Դատը նաև հայտարարում է հրեական պետության կողմից Գազայի ցեղասպանության բազմաթիվ վկայությունների մասին։ Միևնույն ժամանակ, Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը կարևոր փաստ է մարդկության դեմ այդ հանցագործության ժխտման դեմ պայքարի տեսանկյունից, նշված է հայտարարության մեջ:
Որոշումը մեկնաբանել է նաև Երուսաղեմի հայ համայնքի առաջնորդ Հակոբ Ջերնազյանը, նշելով, որ Իսրայելն ավելի վաղ բարոյական նկատառումներով Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու հնարավորություն ուներ, սակայն բաց թողեց այն։

Recognition of the Armenian Genocide does not absolve Israel of responsibility for crimes against the Armenians of Artsakh – ARF Dashnaktsutyun
The recognition of the Armenian Genocide by the Israeli government does not absolve that country of responsibility for crimes committed against the Armenians of Artsakh, according to a statement issued by the ARF Dashnaktsutyun Hay Dat office.
The organization thereby refers to Tel Aviv’s military and military-technical support to Azerbaijan during the Artsakh war.
ARF Dashnaktsutyun also cites numerous testimonies regarding genocide in Gaza committed by the Israeli state. At the same time, it emphasizes that the recognition of the Armenian Genocide in the Ottoman Empire remains an important step in the fight against denial of this crime against humanity, the statement notes.
The decision was also commented on by the leader of the Armenian community of Jerusalem, Hakob Jernazyan, who stated that Israel had the opportunity to recognize the Armenian Genocide earlier on moral grounds but failed to do so.