Ադրբեջանի և ՀՀ-ի միջև խաղաղության գործընթացը տարածաշրջանում համագործակցության հեռանկարներ է ստեղծում. Պապուաշվիլի
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև շարունակվող խաղաղության գործընթացը, ինչպես նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը հույս են ներշնչում։ Սա տարածաշրջանի համար ստեղծում է կայունության և համագործակցության ավելի մեծ հեռանկարներ», - հայտարարել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլին՝ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի (PABSEC) 67-րդ լիագումար նիստում։
Նրա խոսքով՝ այսօր տարածաշրջանն ունի մեծ ներուժ՝ ամրապնդելու իր դերը որպես առևտրի, տրանսպորտի, էներգետիկայի և թվային կապակցվածության կենտրոն։
«Հետագա համագործակցությունն ամրապնդելու համար մենք պետք է ներկայիս ժամանակահատվածը դիտարկենք ոչ միայն մարտահրավերների, այլև նոր հնարավորությունների տեսանկյունից», - նշել է խոսնակը։

Спикер парламента Грузии: мирный процесс между Азербайджаном и Арменией создает перспективы сотрудничества для региона
«Продолжающийся мирный процесс между Азербайджаном и Арменией, а также усилия по нормализации отношений между Турцией и Арменией вселяют надежду. Это создает перспективы большей стабильности и сотрудничества для нашего более широкого региона». Об этом в своем выступлении на 67-м пленарном заседании Парламентской ассамблеи Организации Черноморского экономического сотрудничества (PABSEC) заявил председатель парламента Грузии Шалва Папуашвили.
По его словам, сегодня регион обладает большим потенциалом для укрепления своей роли в качестве центра торговли, транспорта, энергетики и цифровой связанности.
«Для дальнейшего укрепления сотрудничества мы должны рассматривать нынешний период не только с точки зрения вызовов, но и с точки зрения новых возможностей», — отметил спикер.