Փաշինյանը հանդիպել է ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններին, շնորհակալություն հայտնել ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների համար
30/06/2026 14:48
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հայաստանում հավատարմագրված Եվրոպական միության անդամ պետությունների դեսպաններին։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ–ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Դեսպան Մարագոսը շնորհավորել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին 2026 թվականի հունիսի 7-ին Հայաստանում անցկացված համապետական խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների առիթով։ Ընդգծվել է Եվրոպական միության պատրաստակամությունը՝ շարունակելու սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ ի նպաստ ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման, կայունության և զարգացման։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպական միությանը և անդամ պետություններին՝ ընտրությունների առիթով հնչեցված գնահատականների և շնորհավորանքների համար։ Վարչապետն ընդգծել է Հայաստանի ժողովրդավարական գործընթացներին և բարեփոխումների օրակարգի առաջմղմանը Եվրոպական միության աջակցության կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստան–Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր։ Մտքեր են փոխանակվել բարեփոխումների օրակարգի, իրավունքի գերակայության ամրապնդման, տնտեսական համագործակցության, ենթակառուցվածքների զարգացման, էներգետիկ դիմակայունության, ինչպես նաև տարածաշրջանային կայունության և խաղաղության օրակարգի շուրջ։
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Եվրամիություն գործընկերության հետագա խորացմանն ուղղված քայլերին։ Կարևորվել է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շարունակականությունը և փոխգործակցության ընդլայնումը փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում։

Пашинян встретился с аккредитованными в Республике Армения послами государств–членов ЕС
Премьер-министр Никол Пашинян принял аккредитованных в Республике Армения послов государств–членов Европейского союза. Во встрече также принял участие руководитель делегации ЕС в Армении, посол Василис Марагос.
Посол Марагос поздравил премьер-министра Никола Пашиняна в связи с результатами общенациональных парламентских выборов, прошедших в Армении 7 июня 2026 года. Была подчеркнута готовность Европейского союза продолжать тесное сотрудничество с Арменией на благо укрепления демократических ценностей, стабильности и развития.
Премьер-министр Пашинян выразил благодарность Европейскому союзу и государствам-членам за озвученные по случаю выборов оценки и поздравления. Премьер-министр подчеркнул важность поддержки Европейского союза в демократических процессах и продвижении повестки реформ в Армении.
В ходе встречи были обсуждены вопросы повестки сотрудничества Армения — Европейский союз. Состоялся обмен мнениями вокруг повестки реформ, укрепления верховенства закона, экономического сотрудничества, развития инфраструктур, энергетической устойчивости, а также повестки региональной стабильности и мира.
Были затронуты шаги, направленные на дальнейшее углубление партнерства Армения — Европейский союз. Была подчеркнута важность непрерывности политического диалога на высоком уровне и расширения взаимодействия во всех сферах, представляющих взаимный интерес.