Իրանը ԱՄՆ-ի հետ վերջնական համաձայնագիրը կսկսի քննարկել հուշագրի իրականացումից հետո. Բաղայի
Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների կմտնի միայն իրանա-ամերիկյան հուշագրի մի քանի կետի կատարումից հետո։ Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հանդիպումը պետք է ունենա նպատակ և անհրաժեշտություն։ Եթե մենք խոսում ենք վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների սկզբի մասին, ապա դա պայմանավորված է փոխըմբռնման հուշագրի 1, 5, 10 և 11-րդ կետերի կատարմամբ։ Առաջիկա օրերին մենք պետք է գնահատենք ընթացիկ գործընթացը և որոշենք, թե երբ սկսել վերջնական համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները», – ասել է նա մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

Иран начнет обсуждать с США итоговое соглашение после реализации меморандума
Тегеран вступит в переговоры с Вашингтоном по итоговому соглашению только после выполнения некскольких пунктов ирано-американского меморандума. Об этом заявил представитель МИД исламской республики Эсмаил Багаи.
"Встреча [с США] должна иметь цель и необходимость. Если мы говорим о начале переговоров по окончательному соглашению, это обусловлено выполнением пунктов 1, 5, 10 и 11 меморандума о взаимопонимании. В ближайшие дни мы должны оценить текущий процесс и решить, когда начать переговоры по окончательному соглашению", - сказал он на пресс-конференции.