Սյունիքում 869 ընտանիք զրկվել է ընտանեկան նպաստից. իշխանությունը թղթի վրա աղքատություն է հաղթահարում. Իրինա Յոլյան
30/06/2026 13:29
Սյունիքում 869 ընտանիք զրկվել է ընտանեկան նպաստից. իշխանությունը թղթի վրա աղքատություն է հաղթահարում, գրել է «Ուժեղ Հայաստանի» ներկայացուցիչ Իրինա Յոլյանը։
«Ընդամենը մեկ տարում իշխանությունը 869 ընտանիքի (նպաստառուների 71%-ին՝ 1219-ից հասցնելով 350-ի) զրկել է ապրուստի նվազագույն միջոցից։ Սա կոչվում է «Անապահովության գնահատման նոր համակարգ», որը որպես պիլոտային ծրագիր, առաջինը փորձարկեցին Սյունիքում։
Այս մեխանիկական կրճատումներով իշխանությունը թղթի վրա «աղքատություն է հաղթահարում»։ Բայց արդյո՞ք այդ ընտանիքները մեկ տարում հարստացել են։ Իհարկե, ո՛չ։
Ես ինքս ամենևին կողմնակից չեմ նպաստների երկարաժամկետ տրամադրմանը։ Ընտանիքներին տարիներով նպաստառու պահելը վատ պրակտիկա է, որը չի լուծում աղքատության խնդիրը։ Սակայն որպեսզի այդ նպաստը կարճ տևի, և մարդը դուրս գա համակարգից, պետությունը պարտավո՛ր է պայմաններ ստեղծել, աշխատատեղ ստեղծել։ Խնդիրն այստեղ հենց նպաստը խլելը չէ, այլ այն, որ պետությունը ոչինչ չի արել այս ընտանիքների համար, բայց եղած չնչին աջակցությունն էլ կտրել է։
Գորիսում և ամբողջ մարզում ոչ մի մասսայական աշխատատեղ չի ստեղծվել։ Երբ աշխատանքի հնարավորություն չես ստեղծում, բայց նպաստն էլ խլում ես, աղքատ ընտանիքների վիճակն ավելի է աղքատանում։
Հուլիսի 1-ից այս նույն համակարգը տարածվելու է ամբողջ երկրով, այնպես որ՝ հուլիսի մեկից մյուս մարզերի հազարավոր ընտանիքներ կառավարության թեթև ձեռքով սկսելու են «կայծակնային հարստանալ»»։

В Сюнике семейных пособий лишились 869 семей: власть «побеждает бедность» только на бумаге — Ирина Йолян
30/06/2026 14:06
Представительница партии «Сильная Армения» Ирина Йолян заявила, что в Сюникской области 869 семей лишились семейных пособий, отметив, что власти «побеждают бедность только на бумаге».
«Всего за один год власть лишила 869 семей (71% получателей пособий — сократив их число с 1219 до 350) минимального средства к существованию. Это называется "новая система оценки нуждаемости", которую в качестве пилотной программы первой опробовали именно в Сюнике.
Такими механическими сокращениями власть "побеждает бедность" на бумаге. Но разве эти семьи за один год стали богаче? Конечно, нет.
Я сама вовсе не являюсь сторонником долгосрочного предоставления пособий. Годами оставлять семьи получателями пособий — плохая практика, которая не решает проблему бедности. Однако для того, чтобы эти выплаты были краткосрочными и человек мог выйти из этой системы, государство обязано создавать условия и рабочие места. Проблема не в самом прекращении выплат, а в том, что государство ничего не сделало для этих семей, но при этом лишило их даже той небольшой поддержки, которая у них была.
В Горисе и по всей области не было создано никаких массовых рабочих мест. Когда ты не создаешь возможности для трудоустройства, но при этом лишаешь пособий, положение бедных семей становится еще тяжелее.
С 1 июля эта же система будет распространена на всю страну, поэтому с первого июля тысячи семей в других регионах начнут "молниеносно богатеть" легким движением руки правительства», — написала Йолян.