Պոլիկլինիկական օղակում ունենք մասնագետներ, ովքեր 1 միլիոն դրամից ավելի աշխատավարձ են ստանում. Անահիտ Ավանեսյան
30/06/2026 12:34
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարում է՝ նպատակ ունեն 3 միլիոն բնակչությանը ներառել Առողջության ապահովագրության մեջ։
Սրան զուհագեռ, նպատակ կա 2028 թվականի հունվարից ավարտել պետական պատվերի ծրագիրը։
Լրագրողների հետ հանդիպմանն Ավանեսյանն ասաց, որ առողջության ապահովագրության ներդրման առաջին փուլը սահուն են անցել, մարտահրավերները հաջողությամբ հաղթահարել են։
«Հայաստանում առողջության համընդհանուր ապահովագրության ներդրման վերաբերյալ դրական պատմությունը տարածվում է։ Առաջին ամիսներին բուժաշխատողների համար այս աշխատելաոճն անսովոր էր, բայց այս պահին աշխատավարձերի մասով բավարար ավելացումներ ունենք, բայց սա մեր երազանքի չա՞փն է, իհարկե ո՛չ»,- նշեց նա։
Նախարարի խոսքով՝ առաջնային օղակում 30-40 տոկոսով աշխատավարձի աճ կա, այն բժիշկներն, ովքեր աշխատում են ծանրաբեռնված, նրանց աշխատավարձերն անգամներով աճել են։
«Պոլիկլինիկական օղակում ունենք մասնագետներ, ովքեր 1 միլիոն դրամից ավելի աշխատավարձ են ստանում»,- հավելեց Ավանեսյանը։

«В поликлиническом звене есть специалисты, которые получают зарплату более 1 млн драмов»: Аннаит Аванесян
30/06/2026 12:48
Министр здравоохранения Армении Аннаит Аванесян заявила, что власти намерены включить 3 млн жителей страны в систему медицинского страхования.
Параллельно планируется завершить программу государственного заказа с января 2028 года.
На встрече с журналистами Аванесян отметила, что первый этап внедрения медицинского страхования прошел плавно, а возникшие вызовы удалось успешно преодолеть.
«В Армении распространяется положительный опыт внедрения всеобщего медицинского страхования. В первые месяцы такой формат работы был непривычен для медицинских работников, но на данный момент у нас есть достаточно существенный рост зарплат. Однако является ли это пределом наших ожиданий? Конечно, нет», — отметила она.
По словам министра, в первичном звене здравоохранения рост зарплат составил 30–40%, а у врачей с высокой нагрузкой доходы выросли в несколько раз.
«В поликлиническом звене у нас есть специалисты, которые получают зарплату более 1 млн драмов», — добавила Аванесян.