Ես հարց ունեմ. Ռուբեն Ռուբինյանն իր ուսանողական տարիներին ի՞նչ գործունեությամբ է զբաղվել, երբ եղել է Թուրքիայում. Միրզոյան
01/07/2026 15:58
ՔՊ-ն պաշտոններ է բաժանում, երբ դեռ Սահմանադրական դատարանը որոշում չի հրապարակել ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ, գրել է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Անուշ Միրզոյանը։
«Դուք ինչպե՞ս եք պաշտոն բաժանում, գուցե լինի ընտրությունների երկրո՞րդ փուլ։ Ինչո՞ւ եք շտապում։ Ինչո՞ւ եք շտապել Ռուբեն Ռուբինյանին կարգել ԱԺ նախագահ, ես հարց ունեմ. Ռուբեն Ռուբինյանն իր ուսանողական տարիներին ի՞նչ գործունեությամբ է զբաղվել, երբ եղել է Թուրքիայում։
Նրան առաջիններից մեկը, որ շնորհավորել է՝ թուրք գործընկերը՝ Սերդար Քըլըչն է, մաղթել է «շարունակական հաջողություններ»։ Հաջողություններ ո՞ւմ համար, Թուրքիայի՞։ Ժողովուրդը շատ հարցեր ունի։
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի շտապողականությանը․ նախ՝ նա իր հաղթանակի մասին հայտարարել է, երբ ընդամենը 10% քվեաթերթիկների հաշվարկ էր ընթանում։ Դա խոսում է նրա մասին, որ Փաշինյանը հասկացել էր՝ չի հաղթում։
Հիմա էլ, երբ դեռ որոշում չկա ՍԴ-ի կողմից՝ պաշտոններ են բաժանում։ Ակնհայտ է, որ Փաշինյանը չի ուզում երկրորդ փուլ, որովհետև վստահ չի, որ այն ռեսուրսը, որ կիրառել է՝ էլի կկարողանա կիրառել։
ՍԴ-ից ակնկալիքը հետևյալն է․ ապացուցել, որ ՀՀ-ում կա և՛ Սահմանադրություն և՛ կա սահմանադրականություն, հենց սրա մասին այսօր ՍԴ-ում իր ելույթի ժամանակ մեջբերեց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը։
Ժողովուրդը, անկախ  վերապահումներից ՍԴ-ի վերաբերյալ, հույս ունի, որ ՍԴ-ն կծառայի ժողովրդի, ժողովրդավարության շահերին»։

«У меня вопрос: чем занимался Рубен Рубинян в студенческие годы, когда находился в Турции?» — Ануш Мирзоян
01/07/2026 16:17
Представитель блока «Сильная Армения» Ануш Мирзоян раскритиковала процесс распределения руководящих должностей в правящей партии «Гражданский договор» до вынесения решения Конституционного суда по делу об итогах выборов.
«Как можно распределять должности, если не исключено проведение второго тура выборов? Почему такая спешка? Почему вы так торопились выдвинуть Рубена Рубиняна на пост председателя Национального собрания? У меня вопрос: чем занимался Рубен Рубинян в студенческие годы, когда находился в Турции?
Одним из первых его поздравил турецкий коллега Сердар Кылыч, пожелав ему "дальнейших успехов". Успехов для кого — для Турции? У общества есть немало вопросов.
Что касается поспешности Никола Пашиняна, то он объявил о своей победе, когда было подсчитано лишь около 10% бюллетеней. Это свидетельствует о том, что Пашинян понимал: он не побеждает.
И сейчас, когда Конституционный суд еще не вынес решение, уже распределяются должности. Очевидно, что Пашинян не заинтересован во втором туре, поскольку не уверен, что сможет вновь использовать тот ресурс, который был задействован ранее.
От Конституционного суда ожидают одного — доказать, что в Армении существуют и Конституция, и конституционность. Именно об этом сегодня в своем выступлении в Конституционном суде говорил представитель блока партий "Сильная Армения" Арам Вардеванян.
Несмотря на имеющиеся у общества вопросы к Конституционному суду, люди надеются, что он будет руководствоваться интересами народа и демократии», — заявила Мирзоян.