Մարկո Ռուբիոն հայտնել է, թե որ պարագայում չի առաջադրվի ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն չի նախատեսում 2028 թվականի նախագահական ընտրություններում առաջադրվել Հանրապետական կուսակցությունից, եթե իր թեկնածությունն առաջադրելու մտադրություն հայտնի գործող փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին հաղորդել է Associated Press գործակալությունը՝ հղում անելով պետքարտուղարի շրջապատի իր աղբյուրներին։
Ըստ գործակալության տվյալների՝ Ռուբիոն իր խորհրդականների և օգնականների հետ զրույցներում բազմիցս նշել է Վենսին զիջելու մտադրության մասին։ Միաժամանակ AP-ն ընդգծում է, որ վերջին ամիսներին Ռուբիոն, զբաղեցնելով պետքարտուղարի և ազգային անվտանգության հարցերով նախագահի օգնականի պաշտոնները, զգալիորեն ամրապնդել է իր ազդեցությունը վարչակազմում՝ իր համախոհներին նշանակելով Սպիտակ տան Ազգային անվտանգության խորհրդի առանցքային պաշտոններում։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Fortune ամսագրին տված հարցազրույցում խուսափել էր պատասխանել 2028 թվականի հնարավոր իրավահաջորդի վերաբերյալ հարցին։
Ամերիկյան լրատվամիջոցները հաճախ են Ռուբիոյին և Վենսին անվանում որպես հիմնական հանրապետական թեկնածուներ, որոնք կարող են առաջիկա ընտրություններում պայքարել նախագահի պաշտոնի համար։

Марко Рубио назвал условие, при котором не будет баллотироваться в президенты США
Госсекретарь США Марко Рубио не будет баллотироваться на пост президента США от Республиканской партии в 2028 году, если такое намерение заявит действующий вице-президент Джей Ди Вэнс. Как передает "Арменпресс", об этом сообщает агентство Associated Press со ссылкой на источники, близкие к госсекретарю.
По данным агентства, Рубио в разговорах со своими советниками и помощниками неоднократно упоминал о своем намерении уступить место Вэнсу. AP подчеркивает, что в последние месяцы Рубио, занимая должности госсекретаря и помощника президента по вопросам национальной безопасности, значительно укрепил свое влияние в администрации, назначив своих сторонников на ключевые должности в Совете национальной безопасности Белого дома.
Ранее президент США Дональд Трамп в интервью журналу Fortune уклонился от ответа на вопрос о возможном преемнике в 2028 году.
Американские СМИ часто упоминают Рубио и Вэнса как главных кандидатов от Республиканской партии, которые могли бы баллотироваться на пост президента на предстоящих выборах.