Ամենաշոգ օրը կլինի հուլիսի 3-ը. Գագիկ Սուրենյանը՝ առաջիկա օրերի եղանակի մասին (Տեսանյութ)
Հայաստանում վերջին օրերին հաստատված եղանակային կայուն վիճակը շուտով կփոխվի: Հարավարևմտյան տաք օդային հոսանքների ներթափանցումը կշարունակվի մինչև հուլիսի 3-ի կեսօր, ինչի հետևանքով օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա ևս 4-5 աստիճանով:
«Ամենաշոգ օրը կլինի հուլիսի 3-ը, երբ ցերեկային ժամերին հանրապետության ամենատաք գոտիներում՝ Սյունիքի հովիտներ, Արարատյան դաշտ, Երևան, օդի ջերմաստիճանը կհասնի մինչև 34-ից 36 աստիճան»,-հայտնել է Շրջակա միջավայրի նախարարության «Հայհիդրոմետ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը։
Սակայն շոգ եղանակին փոխարինելու կգա Սև ծովի շրջաններից ներթափանցող տեղումնաբեր ցիկլոնը, որը կպահպանի իր ազդեցությունը մինչև հուլիսի 8-ը ներառյալ:
Հուլիսի 4-ից 8-ը գիշերային և հետկեսօրյա ժամերին շրջանների զգալի մասում սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ:
Առանձին հատվածներում անձրևները կլինեն առատ, իսկ ամպրոպների ժամանակ կանխատեսվում է քամու ուժգնացում։
Այս ցիկլոնն իր հետ բերում է նաև հյուսիսարևմտյան ցուրտ օդային հոսանքներ: Դրա հետևանքով հուլիսի 4-5-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության ողջ տարածքում օդի ջերմաստիճանը կնվազի 4-ից 6 աստիճանով։

Самым жарким днем будет 3 июля — Гагик Суренян о погоде в ближайшие дни (видео)
Установившаяся в последние дни в Армении стабильная погода в ближайшее время изменится. Проникновение теплых воздушных масс с юго-запада продолжится до полудня 3 июля, в результате чего температура воздуха повысится еще на 4–5 градусов.
«Самым жарким днем будет 3 июля. В дневные часы в наиболее теплых районах республики — в долинах Сюникской области, Араратской долине и Ереване — температура воздуха достигнет 34–36 градусов», — сообщил заместитель директора ГНКО «Армгидромет» Министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян.
Однако уже после периода жары в страну придет циклон с Черного моря, который сохранит свое влияние до 8 июля включительно.
С 4 по 8 июля в ночные и послеполуденные часы на значительной части территории республики ожидаются кратковременные дожди с грозами.
Местами осадки будут сильными, во время гроз прогнозируется усиление ветра.
Циклон также принесет с собой холодные воздушные массы северо-западного происхождения. В результате 4–5 июля температура воздуха по всей территории Армении понизится на 4–6 градусов.