Աննա Հակոբյանը սկսել է ուսումնասիրել ընտանեկան բռնության վիճակագրությունը Հայաստանում
ՀՀ վարչապետի տիկին, «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Աննա Հակոբյանը գտնվում է Նյու Յորքում՝ մասնակցելու Առաջին տիկնանց և առաջին պարոնների համաշխարհային ամենամյա ակադեմիային, որը կազմակերպվում է Առաջին տիկնանց և առաջին պարոնների համաշխարհային դաշինքի (Global Alliance of First Ladies and Gentlemen) կողմից։
Աննա Հակոբյանը ներկայացրել է վերջին տարիների գործունեության երեք հիմնական ուղղությունները։ Նա նշել է, որ վերջին խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում իր ամուսնու վերընտրվելը վարչապետի պաշտոնում դիտարկում է որպես հնարավորություն՝ վերանայելու իր առաջնահերթությունները և առավել հետևողականությամբ շարունակելու արդեն իսկ մեկնարկած նախաձեռնությունների իրականացումը։
Առաջինը խաղաղության օրակարգն էր։ Նա նշել է, որ երկար ժամանակ ջանքեր է գործադրել խաղաղ ճանապարհով հակամարտությունների լուծման գաղափարի շուրջ տարբեր երկրների գործընկերների, առաջին տիկնանց և, առհասարակ, կանանց համախմբելու ուղղությամբ՝ հավատալով, որ կայուն խաղաղությունը հնարավոր է կառուցել երկխոսության և համագործակցության միջոցով։
Երկրորդ առանցքային ուղղությունը «Կրթվելը նորաձև է» համապետական շարժումն է։ Աննա Հակոբյանը նշել է, որ դրա նպատակը շարունակական կրթությունը Հայաստանի հասարակական կյանքի ամենակարևոր արժեքներից մեկի վերածելն է՝ փոխելով կրթության նկատմամբ հանրային վերաբերմունքն ու ընկալումը: Խոսելով շարունակական կրթության կարևորության մասին՝ Հակոբյանն ընդգծել է, որ նախ և առաջ ինքն է առաջնորդվում այդ սկզբունքով․ նախորդ տարի նա ընդունվել է Պեկինի Նորմալ համալսարանի մագիստրոսական ծրագիր՝ ուսումնասիրելու չինական փիլիսոփայությունը:
Երրորդ առաջնահերթությունը վերաբերում էր ընտանեկան բռնության կանխարգելմանը։ Նա վերջերս սկսել է ուսումնասիրել ընտանեկան բռնության վիճակագրությունը Հայաստանում, դրա տարածվածությունն ու իրական պատմությունները։ Նրա համոզմամբ՝ այս ոլորտում առկա են լուրջ մարտահրավերներ, որոնց լուծման ուղղությամբ ևս անհրաժեշտ է իրականացնել հետևողական աշխատանք։

Анна Акопян начала изучать статистику домашнего насилия в Армении
Супруга премьер-министра Армении, исполнительный директор благотворительного фонда «Мой шаг» Анна Акопян, находящаяся в Нью-Йорке для участия в ежегодной Академии первых леди и первых джентльменов, организованной Global Alliance of First Ladies and Gentlemen, представила три ключевых направления своей деятельности за последние годы.
Она отметила, что рассматривает переизбрание своего супруга на пост премьер-министра по итогам последних парламентских выборов как возможность пересмотреть собственные приоритеты и с большей последовательностью продолжить реализацию уже начатых инициатив.
Первым направлением Акопян назвала продвижение повестки мира. По ее словам, на протяжении длительного времени она прилагала усилия для объединения коллег из разных стран, первых леди и женщин в целом вокруг идеи мирного урегулирования конфликтов, исходя из убеждения, что устойчивый мир может быть построен только посредством диалога и сотрудничества.
Вторым приоритетом стало общенациональное движение «Учиться — это модно». По словам Акопян, его цель — превратить непрерывное образование в одну из важнейших общественных ценностей Армении, изменив отношение общества к обучению и его восприятие. Подчеркивая значимость образования на протяжении всей жизни, она отметила, что сама следует этому принципу: в прошлом году поступила в магистратуру Пекинского педагогического университета для изучения китайской философии.
Третьим приоритетным направлением стала профилактика домашнего насилия. Анна Акопян сообщила, что недавно начала изучать статистику домашнего насилия в Армении, масштабы распространения этого явления и реальные истории пострадавших. По ее мнению, в этой сфере сохраняются серьезные проблемы, решение которых требует последовательной и системной работы.