Նախաձեռնությունը կապ չունի քաղաքացիների անձնական տվյալների հավաքագրման հետ. կառավարությունը՝ IMEI համարների գրանցման համակարգի մասին
ՀՀ կառավարությունը IMEI համարների գրանցման համակարգին է անդրադարձել՝ պարզաբանելով, թե ի՞նչ է փոխվելու և ինչո՞ւ է դա կարևոր։
«Հայաստանում նախատեսվում է ներդնել IMEI համարների գրանցման համակարգ, որի նպատակը բջջային հեռախոսների օրինական շրջանառության ապահովումն է։
Կարգավորումը միտված է՝
նվազեցնելու ապօրինի ներմուծված բջջային հեռախոսների շրջանառությունը,
ապահովելու հավասար և արդար մրցակցային պայմաններ օրինական ներմուծողների համար,
պաշտպանելու սպառողներին կեղծ կամ փոփոխված IMEI համարներով հեռախոսներից,
ներդնելու բջջային հեռախոսների հաշվառման միասնական շտեմարան։
Միաժամանակ կարևոր է ընդգծել, որ նախաձեռնությունը կապ չունի քաղաքացիների անձնական տվյալների հավաքագրման կամ վերահսկողության հետ։
Ստեղծվող շտեմարանում պահպանվելու է միայն սարքի 15-նիշանոց IMEI համարը՝ առանց որևէ անձնական տվյալների։
Նախաձեռնության վերաբերյալ հանրային քննարկումների ընթացքում հնչել են տարբեր հարցեր և մտահոգություններ։ Ստորև ներկայացնում ենք դրանցից ամենահաճախ հնչող կարծիքներն ու փաստարկված պարզաբանումները»,- ասվում է հաղորդագրությունում։

Правительство Армении: система регистрации IMEI не связана со сбором персональных данных граждан
Правительство Армении разъяснило цели внедрения системы регистрации IMEI-номеров мобильных телефонов, объяснив, какие изменения ожидаются и почему они необходимы.
«В Армении планируется внедрение системы регистрации IMEI-номеров, цель которой — обеспечить легальный оборот мобильных телефонов.
Новая система направлена на:
• сокращение оборота мобильных телефонов, ввезенных в страну незаконно;
• обеспечение равных и справедливых условий конкуренции для легальных импортеров;
• защиту потребителей от устройств с поддельными или измененными IMEI-номерами;
• создание единой базы учета мобильных телефонов.
При этом важно подчеркнуть, что инициатива не связана со сбором персональных данных граждан или осуществлением какого-либо контроля за ними.
В создаваемой базе данных будет храниться только 15-значный IMEI-номер устройства без каких-либо персональных данных.
В ходе общественных обсуждений инициативы прозвучал ряд вопросов и опасений. Ниже представлены наиболее распространенные из них, а также аргументированные разъяснения», — говорится в сообщении правительства.