Նոր հնարավորություններ՝ մասնագիտական զարգացման համար. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանն ու «Շենգավիթ» ԲԿ-ն համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին
01/07/2026 17:07
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի նախագահ Բրյուս Պողոսյանի և «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Ուռումյանի կողմից ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր՝ միավորելով ջանքերը բժշկական կրթության, գործնական ուսուցման և ապագա առողջապահական մասնագետների պատրաստման ուղղությամբ։
Համագործակցության շրջանակում AUA-ի Հանրային առողջապահության մագիստրոսական և Բուժքույրական գործի բակալավրի կրթական ծրագրերի ուսանողները հնարավորություն կունենան իրենց տեսական գիտելիքները կիրառել «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի կլինիկական միջավայրում՝ ձեռք բերելով արժեքավոր գործնական փորձ և զարգացնելով մասնագիտական հմտությունները։
«Մենք հավատում ենք, որ որակյալ կրթության և առաջատար բժշկական փորձի համադրությունը լավագույն ներդրումն է առողջապահության ապագայի համար։ Մեր բժշկական կենտրոնը տարիներ շարունակ հանդիսանում է բժշկական կրթության կարևոր հարթակ, և ուրախ ենք, որ այս համագործակցությամբ ստեղծում ենք նոր հնարավորություններ ապագա մասնագետների կրթության և մասնագիտական զարգացման համար»,– նշեց «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Ուռումյանը։
Ներկա էր նաև «Պրոտոն» ախտորոշիչ և գիտակրթական կենտրոնի տնօրեն Նարեկ Մատինյանը, ով կարևորում է գիտակրթական համագործակցության ընդլայնումը և ապագա մասնագետների պատրաստմանն ուղղված համատեղ նախաձեռնությունները։
Այս հուշագիրը ևս մեկ կարևոր քայլ է «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնի կրթական առաքելության իրականացման ճանապարհին՝ ամրապնդելով համալսարան–բժշկական կենտրոն համագործակցությունը և նպաստելով առողջապահության ոլորտում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների պատրաստմանը։

Новые возможности для профессионального развития: Американский университет Армении и МЦ «Шенгавит» подписали меморандум о сотрудничестве
01/07/2026 17:31
Президент Американского университета Армении (AUA) Брюс Погосян и генеральный директор медицинского центра «Шенгавит» Александр Урумян подписали меморандум о сотрудничестве, объединив усилия в сфере медицинского образования, практической подготовки и формирования нового поколения специалистов здравоохранения.
В рамках сотрудничества студенты магистерской программы по общественному здравоохранению и бакалаврской программы по сестринскому делу Американского университета Армении (AUA) получат возможность применять теоретические знания на практике в клинической среде медицинского центра «Шенгавит», приобретая ценный практический опыт и развивая профессиональные навыки.
«Мы убеждены, что сочетание качественного образования и передового медицинского опыта является лучшей инвестицией в будущее здравоохранения. Наш медицинский центр на протяжении многих лет является важной площадкой для медицинского образования, и мы рады, что благодаря этому сотрудничеству создаем новые возможности для подготовки и профессионального развития будущих специалистов», — отметил генеральный директор медицинского центра «Шенгавит» Александр Урумян.
В мероприятии также принял участие директор диагностического и научно-образовательного центра «Протон» Нарек Матинян, который подчеркнул важность расширения научно-образовательного сотрудничества и совместных инициатив, направленных на подготовку будущих специалистов.
Данный меморандум стал еще одним важным шагом на пути реализации образовательной миссии медицинского центра «Шенгавит», укрепляя взаимодействие между университетом и медицинским учреждением и способствуя подготовке высококвалифицированных специалистов в сфере здравоохранения.