Բնական գազի սակագները բնակիչների համար կմնան անփոփոխ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավությամբ տեղի ունեցած նիստում համապատասխան որոշում է կայացվել, որի արդյունքում Հայաստանում բնակիչ-բաժանորդների համար բնական գազի սակագները չեն փոխվի։
Գազամատակարարման համակարգում կարգավորվող սակագների հաշվարկման մեթոդիկայի պահանջներից ելնելով՝ հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ սկսված սակագների վերանայման գործընթացի շրջանակում սակագների վրա ազդող դրական և բացասական բոլոր գործոնների արդյունքում վերանայվել է բնական գազի փոխադրման, բաշխման և գազամատակարարման համակարգի օպերատորի ծառայությունների սակագները, որոնք չեն անդրադառնա բնակիչների վճարների վրա։
Այսպիսով, բնակիչ-բաժանորդների համար բնական գազի սակագները կմնան անփոփոխ։ Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից։

Natural gas tariffs for residents to remain unchanged
A corresponding decision was adopted at a session chaired by Public Services Regulatory Commission (PSRC) Chairman Mesrop Mesropyan, under which natural gas tariffs for residential consumers in Armenia will remain unchanged.
Based on the methodology for calculating regulated tariffs in the gas supply system, the commission reviewed tariffs as part of the tariff revision process. Following an assessment of all positive and negative factors affecting pricing, the tariffs for natural gas transportation, distribution, and gas supply system operator services were revised, without affecting payments by residential consumers.
As a result, natural gas tariffs for residential subscribers will remain unchanged. The decision will enter into force on August 1, 2026.