Բնական գազի սակագները բնակիչների համար կմնան անփոփոխ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավությամբ տեղի ունեցած նիստում համապատասխան որոշում է կայացվել, որի արդյունքում Հայաստանում բնակիչ-բաժանորդների համար բնական գազի սակագները չեն փոխվի։
Գազամատակարարման համակարգում կարգավորվող սակագների հաշվարկման մեթոդիկայի պահանջներից ելնելով՝ հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ սկսված սակագների վերանայման գործընթացի շրջանակում սակագների վրա ազդող դրական և բացասական բոլոր գործոնների արդյունքում վերանայվել է բնական գազի փոխադրման, բաշխման և գազամատակարարման համակարգի օպերատորի ծառայությունների սակագները, որոնք չեն անդրադառնա բնակիչների վճարների վրա։
Այսպիսով, բնակիչ-բաժանորդների համար բնական գազի սակագները կմնան անփոփոխ։ Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2026 թվականի օգոստոսի 1-ից։

В Армении тарифы на природный газ для населения останутся неизменными
На заседании Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении под председательством Месропа Месропяна было принято решение сохранить тарифы на природный газ для бытовых потребителей без изменений.
В рамках инициированного комиссией пересмотра тарифов, проведенного в соответствии с методикой расчета регулируемых тарифов в системе газоснабжения, были пересмотрены тарифы на транспортировку, распределение природного газа, а также услуги оператора системы газоснабжения с учетом всех положительных и отрицательных факторов, влияющих на их формирование.
При этом изменения не отразятся на платежах бытовых потребителей.
Таким образом, тарифы на природный газ для населения останутся прежними. Решение вступит в силу 1 августа 2026 года.