Արտաքին դերակատարները Փաշինյանի մեղքերը ժամանավորապես «ներում» են, որ պատեհ պահին հենց նրա դեմ էլ օգտագործեն. Աբրահամյան
02/07/2026 20:14
«Իշխանությունը փորձում է ընտրություններին մասնակցած ընդդիմադիր ուժերին վերագրել այնպիսի հանցանքներ, որոնց ֆոնին հենց իր արածը կստվերվի կամ երկրորդ պլան կմղվի», -լրագրողների հետ զրույցում ասել է ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով այն մեղադրանքներին, որոնք այսօր Փաշինյանն ուղղում է ընդդիմադիր ուժերին ու դրանց լիդերներին, այն գործերին, որոնք այսօր հարուցվում են ընդդիմադիրների նկատմամբ։
Աբրահամյանն ընդգծել է՝ ինչպես իշխանության աջակիցները, այնպես էլ եվրոպացի հովանավորներն իրականում շատ լավ հասկանում են՝ ինչ է կատարվել ու կատարվում Հայաստանում, ինչպես են նախընտրական շրջանում և ընտրությունների ժամանակ վարչական ու պետական ռեսուրսներն օգտագործվել, ինչպես են ընդդիմության առանցքային դեմքերին ճնշել ու ճնշում, սակայն առայժմ լռում են՝ սեփական շահերից ելնելով։
«Մի բան է, թե ինչ է իրականում տեղի ունեցել, մեկ այլ բան, թե արտաքին դերակատարներին ինչ է այսօր Հայաստանում անհրաժեշտ։ Նրանց պետք է, որ իրենց հովանավորյալը հնարավորինս երկար մնա իշխանության, ինչով էլ նրանք իրենց աշխարհաքաղաքական խնդիրներն են լուծում, դիմակայություն ապահովում այլ գերտերությունների, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի հետ, և Նիկոլ Փաշինյանի բոլոր մեղքերը՝ կապված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ընտրական իրավունքների ոտնահարման հետ, ժամանակավորապես «ներվում են»,- ասել է ընդդիմադիր գործիչը։
Տիգրան Աբրահամյանը հավելել է՝ իշխանության մեղքերը այժմ «ներվում» են, բայց չեն մոռացվում.
«Այդ մեղքերը չեն կորչում։ Պատեհ պահին, երբ անհրաժեշտություն առաջանա, դրանք օգտագործվելու են հենց այս իշխանության դեմ»։

Внешние акторы временно «прощают» грехи Пашиняна, чтобы в нужный момент использовать их против него — Абрамян
02/07/2026 20:55
«Власть пытается приписать оппозиционным силам, участвовавшим в выборах, такие преступления, на фоне которых её собственные действия окажутся в тени или отойдут на второй план», — заявил журналистам оппозиционный политик Тигран Абрамян, комментируя обвинения, которые сегодня премьер-министр Никол Пашинян выдвигает в адрес оппозиции и её лидеров, а также возбуждённые против них уголовные дела.
По словам Абрамяна, как сторонники власти, так и её европейские покровители прекрасно понимают, что происходило и продолжает происходить в Армении, каким образом в предвыборный период и во время выборов использовались административный и государственный ресурсы, а также как оказывалось и продолжает оказываться давление на ключевых представителей оппозиции. Однако, отметил он, они пока предпочитают молчать, руководствуясь собственными интересами.
«Одно дело — что произошло в действительности, и совсем другое — что сегодня нужно внешним игрокам в Армении. Им необходимо, чтобы их протеже как можно дольше оставался у власти, поскольку таким образом они решают свои геополитические задачи, обеспечивают противостояние с другими мировыми державами, в частности с Россией. Поэтому все ошибки Никола Пашиняна, связанные с нарушением принципов демократии, прав человека и избирательных прав, временно "прощаются"», — заявил оппозиционный политик.
Абрамян добавил, что грехи действующей власти сейчас «прощают», но не забывают.
«Эти ошибки никуда не исчезают. Когда возникнет необходимость, они будут использованы уже против самой власти», — подчеркнул он.