Մահացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած 112-ամյա Մերի Վարդանյանը
Վախճանվել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած վերջին անձանցից մեկը՝ 112-ամյա Մերի Վարդանյանը, հայտնում է Zartonk Media-ն՝ հղում անելով նրա թոռնուհի Նատալի Վարդանյանին։
Վարդանյանը ծնվել է 1914 թվականի օգոստոսի 17-ին պատմական Կիլիկիայի Այնթապ քաղաքում՝ Մերի Ուզկուշյան անունով։ Նա լույս աշխարհ էր եկել Հայոց ցեղասպանությունից քիչ առաջ և մանկության տարիներին վերապրել էր Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված բռնությունների առաջին տարիները։ Ազգականի՝ բժիշկ Գարաբեդ Եսայանի ընտանիքի աջակցության շնորհիվ նրա ընտանիքը կարողացել էր խուսափել տեղահանությունից։ 1920-ականների սկզբին Ուզկուշյանների ընտանիքը հեռացել էր Այնթապից և տեղափոխվել Հալեպ՝ թողնելով տունն ու գրեթե ամբողջ ունեցվածքը։
Վարդանյանը սովորել էր Այնթապի Գրասիրաց հայկական դպրոցում, խոսել հայերեն, թուրքերեն, ավելի ուշ՝ նաև արաբերեն։ Նա տիրապետել է ձեռագործի, կարուձևի և Այնթապի գորգագործության հմտություններին, որոնք հետագայում օգնել են նրան ապրուստ վաստակել Հալեպում։ Подробнее Новости Армении Газеты Новости анклавов 1935 թվականին ամուսնացել է Հովհաննես Վարդանյանի հետ, որը ծնունդով նույնպես Այնթապից էր, ջութակահար և կոմպոզիտոր։ Զույգն ունեցել է չորս որդի և երկու դուստր։1965 թվականին ընտանիքը տեղափոխվել էր Բեյրութ, իսկ 1969 թվականին՝ ամուսնու մահից հետո, երբ Մերին 55 տարեկան էր, այլևս չի ամուսնացել։ 1972 թվականին Վարդանյանը տեղափոխվել էր ԱՄՆ և հաստատվել Մասաչուսեթս նահանգի Ուոթերթաուն քաղաքում, որտեղ ապրել է 45 տարի։
ԱՄՆ-ում նա ակտիվորեն ներգրավված էր Ուոթերթաունի Սուրբ Հակոբ հայկական եկեղեցու կանանց միության աշխատանքներում, մասնակցել էր եկեղեցական ճաշերի և ամենամյա միջոցառումների կազմակերպմանը։Նա երկար տարիներ մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջոցառումներին։ 2024 թվականի ապրիլին նրան մեծարել էին Մասաչուսեթսի նահանգային Կապիտոլիումում՝ հայկական համայնքի հիշողության պահպանման գործում ունեցած ներդրման համար։ Նա հաճախ ասել է, որ չի ցանկանում, որպեսզի մոռացվի ապրիլի 24-ը, իսկ իր երկարակեցությունը կապել է աշխատանքի և ամենօրյա աղոթքի հետ։
Վարդանյանն իր կյանքի վերջին տարիներն անցկացրել է Ջամեյկա Փլեյնի հայկական խնամքի և վերականգնողական կենտրոնում։ Նա մեծ ընտանիք է թողել սփյուռքում՝ երեխաներ, ավելի քան մեկ տասնյակ թոռներ և ծոռներ։ Zartonk Media-ն նրա մահը բնութագրել է որպես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած վերջին վկաներից մեկի կորուստ։

Скончалась 112-летняя Мэри Варданян — одна из последних переживших Геноцид армян
Скончалась одна из последних переживших Геноцид армян — 112-летняя Мэри Варданян. Об этом сообщает Zartonk Media со ссылкой на её внучку Натали Варданян.
Мэри Варданян (урождённая Узкушян) родилась 17 августа 1914 года в городе Айнтап исторической Киликии. Она появилась на свет незадолго до Геноцида армян и в раннем детстве пережила первые годы массовых преследований армян в Османской империи. Благодаря помощи семьи своего родственника — врача Гарабеда Есаяна — её семье удалось избежать депортации. В начале 1920-х годов семья Узкушян покинула Айнтап и переселилась в Алеппо, оставив дом и почти всё своё имущество.
Варданян училась в армянской школе «Грасирац» в Айнтапе, владела армянским и турецким языками, а позже выучила и арабский. Она освоила ремесло рукоделия, шитья и традиционного айнтапского ковроткачества, что впоследствии помогло ей зарабатывать на жизнь в Алеппо.
В 1935 году она вышла замуж за Ованнеса Варданяна, уроженца Айнтапа, скрипача и композитора. В семье родились четверо сыновей и две дочери. В 1965 году семья переехала в Бейрут, а после смерти мужа в 1969 году Мэри, которой тогда было 55 лет, больше не вступала в брак.
В 1972 году Варданян эмигрировала в США и поселилась в городе Уотертаун (штат Массачусетс), где прожила 45 лет.
В США она активно участвовала в деятельности Женского союза армянской церкви Святого Иакова в Уотертауне, помогала организовывать церковные обеды и ежегодные мероприятия. На протяжении многих лет она принимала участие в памятных мероприятиях, посвящённых жертвам Геноцида армян.
В апреле 2024 года Мэри Варданян была удостоена почестей в Капитолии штата Массачусетс за вклад в сохранение исторической памяти армянской общины. Она неоднократно говорила, что не хочет, чтобы память о 24 апреля была забыта, а секрет своего долголетия связывала с трудом и ежедневной молитвой.
Последние годы жизни Варданян провела в Армянском центре сестринского ухода и реабилитации в районе Джамейка-Плейн. У неё осталась большая семья в армянской диаспоре — дети, более десяти внуков и правнуков.