ԱՄՆ-Իրան բանակցությունները կշարունակվեն Խամենեիի հուղարկավորությունից հետո
Կատարի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մաջիդ ալ Անսարին հաստատել է միջնորդների հանդիպումը ԱՄՆ-ի եւ Իրանի ներկայացուցիչների հետ՝ երկրների միջեւ հուշագրի քննարկման շուրջ, հաջորդ հանդիպումը նախատեսվում է Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հուղարկավորությունից հետո:
X սոցիալական ցանցում ներկայացուցչի հրապարակած հայտարարության համաձայն՝ Կատարի և Պակիստանի միջնորդները Դոհայում ավարտել են առանձին հանդիպումները ԱՄՆ-ի և Իրանի պատվիրակությունների հետ: Նրա խոսքով՝ երկու երկրների միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրին վերաբերող հարցերի քննարկման ընթացքում «դրական առաջընթաց» է գրանցվել՝ հաշվի առնելով Շվեյցարիայում կայացած գագաթնաժողովի արդյունքները:
Պաշտոնական ժամանակացույցի համաձայն՝ նախկին գերագույն առաջնորդի հրաժեշտի արարողությունը կմեկնարկի հուլիսի 4-ին՝ առավոտյան ժամը 06:00-ին և կշարունակվի մինչև հուլիսի 5-ի ժամը 20:00-ն։ Հանգուցյալ առաջնորդը հուլիսի 9-ին կհուղարկավորվի Մաշհադում։

Переговоры США и Ирана перенесены после похорон Али Хаменеи
Раунд непрямых переговоров между Вашингтоном и Тегераном состоится после завершения траурных мероприятий по бывшему верховному лидеру Ирана, сообщил официальный представитель МИД Катара Маджид аль-Ансари. Посредники из Катара и Пакистана уже провели отдельные встречи с обеими делегациями в Дохе, отметив «позитивный прогресс».
Тем временем заместитель главы МИД Ирана Казем Гарибабади заявил, что безопасность на Ближнем Востоке может быть обеспечена только прекращением интервенций и уходом США из региона, а не под военным прикрытием Вашингтона.
Прощание с Хаменеи пройдёт с 4 по 9 июля: церемонии в Тегеране (4–6 июля), Куме (7 июля), Неджефе и Кербеле (8 июля). Погребение состоится 9 июля в Мешхеде.