ՆԳՆ քրեական ոստիկանները վնասազերծել են խոշոր չափերի համակարգչային հափշտակություններ իրականացնող խմբի
02/07/2026 11:19
Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչության ծառայողները օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացել, որ մի խումբ անձինք, նախնական համաձայնությամբ և գործողությունների փոխլրացմամբ, «Բագրևանդ» թաղամասի տարածքում ստեղծել են հանցավոր կազմակերպություն և իրականացնում են առանձնապես խոշոր չափերի համակարգչային հափշտակություններ։
Ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են ենթադրյալ հանցավոր խմբի անդամների ինքնությունները, նրանց քանակն ու աշխատանքային գրաֆիկը։ Պարզվել է նաև, որ տարածքի պահպանությունն իրականացվում է տարբեր անձանց կողմից՝ նպատակ ունենալով սահմանափակել օտար անձանց մուտքը տարածք։
Ստացված տվյալների համակողմանի վերլուծության և իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքների հիման վրա Քննչական կոմիտե է ներկայացվել հանցագործության մասին հաղորդում, նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Հունիսի 15-ին Քննչական կոմիտեի Հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչության և Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության ծառայողների կողմից իրականացվել է անակնկալ խուզարկություն։
Հայտնաբերվել և առգրավվել են նախաքննության համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք առարկաներ ու փաստաթղթեր, այդ թվում՝ թվային կրիչներ, ձեռագիր գրառումներ, օտարերկրյա պետությունների նույնականացման քարտեր, ինչպես նաև բջջային հեռախոսներ և օտարերկրյա հեռախոսահամարներ։
Գործողությունների ընթացքում ենթադրյալ հանցագործներից մեկը հայտնել է, որ շինություններից մեկի երկրորդ հարկում պահում է երկու հրազեն։ Նրա մատնանշած վայրում հայտնաբերվել են երկու ատրճանակ, դրանց համար նախատեսված փամփուշտներ, որոնք սահմանված կարգով առգրավվել, փաթեթավորվել և կնքվել են՝ հետագա վարույթային գործողությունների շրջանակում փորձաքննության և այլ անհրաժեշտ քննչական գործողությունների իրականացման նպատակով։
Նշված անձը ձերբակալվել է։
Ներկայումս Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության Կիբեռհանցագործությունների դեմ պայքարի վարչությունն ակտիվ համագործակցում է Եվրոպական միության անդամ պետությունների և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների իրավապահ մարմինների հետ՝ ենթադրյալ հանցավոր գործունեության, դրա իրականացման մեխանիզմների, ինչպես նաև դրանում ներգրավված անձանց վերաբերյալ փաստական տվյալներ ձեռք բերելու, դրանք վերլուծելու և նախաքննություն իրականացնող մարմնին փոխանցելու նպատակով։

Сотрудники уголовной полиции МВД Армении пресекли деятельность группы, подозреваемой в крупных компьютерных хищениях
02/07/2026 11:52
Сотрудники Управления по борьбе с киберпреступностью Главного управления уголовной полиции МВД Армении получили оперативную информацию о том, что группа лиц, действуя по предварительному сговору и с распределением ролей, создала на территории района Багреванд преступную организацию, занимавшуюся компьютерными хищениями в особо крупном размере.
В результате проведённых оперативно-розыскных мероприятий были установлены личности предполагаемых участников группы, их численность и график работы. Также выяснилось, что охрану территории осуществляли несколько человек, задачей которых было ограничение доступа посторонних лиц.
На основании всестороннего анализа полученных данных и результатов оперативно-розыскных мероприятий в Следственный комитет Армении было направлено сообщение о преступлении, после чего было возбуждено уголовное производство.
15 июня сотрудники Управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета совместно с Главным управлением уголовной полиции провели внезапный обыск.
В ходе следственных действий были обнаружены и изъяты предметы и документы, имеющие существенное значение для расследования, в том числе цифровые носители информации, рукописные записи, удостоверения личности иностранных государств, а также мобильные телефоны и SIM-карты с иностранными телефонными номерами.
Во время проведения следственных действий один из предполагаемых участников группы сообщил, что хранит на втором этаже одного из зданий два огнестрельных оружия. В указанном им месте были обнаружены два пистолета и боеприпасы к ним. Оружие и патроны были изъяты, упакованы и опечатаны для проведения экспертиз и других необходимых следственных действий.
Указанный гражданин был задержан.
В настоящее время Управление по борьбе с киберпреступностью Главного управления уголовной полиции МВД Армении активно взаимодействует с правоохранительными органами государств — членов Европейского союза и Соединённых Штатов Америки с целью получения, анализа и передачи органу предварительного следствия фактических данных о предполагаемой преступной деятельности, механизмах её осуществления, а также лицах, причастных к ней.