ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնել ձերբակալված գնդապետ Էդիկ Մալոյանի գործից
ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Է.Մ.-ն հանդիսանալով ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար, կոչումով՝ գնդապետ, չունենալով պետական գաղտնիք պարունակող համապատասխան տեղեկությանը ծանոթանալու իրավունք, ՀՀ ՊՆ N զորամասի գաղտնիության ռեժիմի գծով սպա, պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությանը ծանոթանալու իրավունք ունեցող Ռ.Ջ.-ին դրդել է հրապարակել  պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություն, այնուհետև՝ հրապարակել է իր կողմից ապօրինի եղանակով ձեռք բերված՝ հիշյալ պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունը։
Է.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 426-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ ապօրինի ձեռք բերած անձի կողմից դրանք հրապարակելը) և 46-427-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելուն դրդելը), իսկ Ռ.Ջ.-ի նկատմամբ՝ 427-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պետական գաղտնիք պարունակող տեղեկություններ հրապարակելը):
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում Է.Մ.-ն և Ռ.Ջ.-ն ձերբակալվել են, նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Следственный комитет сообщил подробности дела задержанного полковника Эдика Малояна
В ходе предварительного следствия по уголовному производству, расследуемому Главным управлением по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Армении, были получены предварительные данные, согласно которым Э.М., являясь командиром воинской части Министерства обороны Армении № N в звании полковника и не имея допуска к сведениям, составляющим государственную тайну, склонил офицера по режиму секретности той же воинской части Р. Дж., имевшего соответствующий допуск, к разглашению сведений, содержащих государственную тайну. После этого, по версии следствия, он сам обнародовал незаконно полученные сведения, составляющие государственную тайну.
В отношении Э.М. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 426 Уголовного кодекса Армении (разглашение сведений, составляющих государственную тайну, лицом, незаконно получившим к ним доступ), а также по части 1 статьи 46–427 УК (подстрекательство к разглашению сведений, составляющих государственную тайну).
В отношении Р. Дж. возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 427 УК (разглашение сведений, составляющих государственную тайну).
В ходе предварительного следствия Э.М. и Р. Дж. были задержаны. В суд направлено ходатайство об избрании в отношении обоих меры пресечения в виде ареста.