ՔՊ-ն արդեն գիտի ՍԴ-ի որոշումը, դրա համար էլ սկսել է պաշտոններ բաժանել. ՍԴ-ն ընտրությունների հարցում միշտ պաշտպանել է գործող իշխանություններին. վերլուծաբան
02/07/2026 14:05
Մինչ Սահմանադրական դատարանում դեռ շարունակվում է 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների քննությունը, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն հրապարակել է Ազգային ժողովի նախագահի, փոխնախագահի և խմբակցության ղեկավարի թեկնածուների անունները։ Այս հանգամանքն ընդդիմությունը քննադատում է։ Պնդում է, որ մինչև ՍԴ վերջնական որոշումը՝ պաշտոնների բաշխումն անտեղի է։
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բադալյանի գնահատմամբ՝ իշխանության այս քայլը պայմանավորված է այն համոզմամբ, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը չի փոխելու քաղաքական իրավիճակը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն արդեն հայտարարել է, որ անկախ ՍԴ-ի որոշումից՝ նոր ընտրություններ չեն լինելու։ ՍԴ նոր կազմը նրա համար չի հաստատվել, որ անկախ որոշումներ կայացնի։ Պետք է հիշենք, որ 1996 թվականից սկսած, երբ ընդդիմությունը բողոքարկել է ընտրությունների արդյունքները, Սահմանադրական դատարանը մշտապես որոշումներ է կայացրել իշխանության օգտին։ Միայն 2003 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո առաջարկվեց վստահության հանրաքվե անցկացնել, սակայն այդ նախաձեռնությունը մերժվեց երկրորդ նախագահի կողմից»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Բադալյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին 35 տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ ՍԴ-ն ընտրությունների հարցում միշտ պաշտպանել է գործող իշխանություններին.
«Դրա  համար կարող ենք ասել, որ վարչապետն արդեն շատ լավ գիտի, թե  ՍԴ-ն  ինչ որոշում է կայացնելու, դրա համար էլ սկսել են պաշտոններ բաժանել։ ՔՊ-ն հստակ ծրագիր ունի և հստակ գնում է առաջ, ընդդիմությունը ծրագիր չունի, նրանք պահից ելնելով են գործողություններ անում, փորձում են մտնել իշխող քաղաքական ուժի ծրագրի, խաղի մեջ և հաղթել ՔՊ-ին, ինչը չի կարող։ ՔՊ-ն իր խաղն ու ծրագիրն ունի, մի կողմ դնենք՝ օրինական է, թե ոչ, ոչ մեկին դա չի հետաքրքրում, հասարակությանն էլ առանձնապես չի հետաքրքրում»։
Բադալյանի համար տարօրինակ է, որ ընդդիմությունն իր կողմնակիցներին հրավիրում է ՍԴ-ի դիմաց բողոքի ու այնտեղ ընդամենը մի քանի հարյուր հոգի է հավաքվում. «Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ընդդիմությունն իր խաղի կանոնը չունի»։
Ըստ նրա՝ ընդդիմությունը փորձում է ՍԴ-ում ապացուցել մի բան, որն իրական է, սակայն դա նրանց չի հաջողվի հաստատել. «Ընդդիմությունը չի ընդունում իր սխալները, նրանց թվում է, թե շատ խելոք են։ Իրենք հասարակության հետ աշխատելու լուրջ խնդիր ունեն։ Նրանք շատ սխալ ռազմավարությամբ են գնում ու դժվար արդյունքի հասնեն»։

The Civil Contract already knows the Constitutional Court’s decision, which is why it has started distributing positions – analyst
02/07/2026 16:11
While the Constitutional Court is still examining the results of the 2026 parliamentary elections, the ruling Civil Contract party has already announced its candidates for Speaker, Deputy Speaker and head of the parliamentary faction. The opposition has criticized the move, arguing that distributing positions is inappropriate before the Constitutional Court issues its final ruling.
According to political analyst Armen Badalyan, the government’s actions reflect its confidence that the Constitutional Court’s decision will not alter the political situation.
“The leader of the Civil Contract party, Nikol Pashinyan, has already stated that, regardless of the Constitutional Court’s decision, there will be no new elections. The current composition of the Constitutional Court was not approved to make independent decisions. We must remember that since 1996, when the opposition first challenged election results, the Constitutional Court has always ruled in favor of the incumbent authorities. Only after the 2003 presidential election did it propose holding a vote of confidence, but that initiative was rejected by the second president,” Badalyan said in an interview with Aysor.am.
According to him, the experience of the past 35 years shows that the Constitutional Court has consistently sided with the incumbent authorities in election-related cases.
“Therefore, we can say that the Prime Minister already knows what decision the Constitutional Court will make, which is why they have started distributing positions. The Civil Contract has a clear program and is pursuing it consistently. The opposition has no program; it acts according to the moment, trying to play by the ruling party’s rules and defeat the Civil Contract, but it cannot. The Civil Contract has its own strategy and program. Whether it is legal or not is another matter – no one seems to care, and society is not particularly interested either,” he said.
Badalyan also said he finds it strange that the opposition calls on its supporters to protest outside the Constitutional Court, yet only a few hundred people attend:
“This once again shows that the opposition does not have its own rules of the game. It is trying to prove something in the Constitutional Court that may be true, but it will not be able to prove it. The opposition does not acknowledge its mistakes and seems to believe it is always right. It has a serious problem communicating with the public. It is pursuing a deeply flawed strategy, and it is difficult to achieve results that way.”