Հայաստանի արտահանման 80%-ը դեպի ԵՄ կարող է ազատվել մաքսատուրքերից. Եվրահանձնաժողովի նախագահ
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Երևանում մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ Եվրոպական միությունը շուտով Հայաստանին կհատկացնի լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո՝ երկրի առևտրային հնարավորությունների ամրապնդման նպատակով։
Նրա խոսքով՝ այս գումարը վերջնական մասն է այն 52 միլիոն եվրոյի աջակցության փաթեթի, որի շուրջ կողմերը պայմանավորվել էին հունիսի սկզբին հեռախոսազրույցի ընթացքում։
Ֆոն դեր Լայենը նաև հայտնեց, որ ԵՄ-ն առաջարկում է կիրառել այսպես կոչված ինքնավար առևտրային միջոցներ, որոնց շնորհիվ դեպի Եվրամիություն հայկական արտահանման շուրջ 80 տոկոսն ազատված կլինի մաքսատուրքերից։
«Մենք կարող ենք այն արտադրանքները, որոնք այժմ հիմնականում ուղղվում են ռուսական շուկա, վերաուղղորդել դեպի ԵՄ միասնական շուկա՝ 450 միլիոն սպառողների»։
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ այս նախաձեռնությունը եվրոպական շուկան կբացի Հայաստանի թարմ գյուղատնտեսական արտադրանքի գրեթե 99 տոկոսի, ինչպես նաև խմիչքների և ոգելից խմիչքների արտահանման շուրջ 90 տոկոսի համար։
Ֆոն դեր Լայենը նշեց, որ սա համագործակցության ընդամենը սկիզբն է՝ հավելելով, որ ԵՄ-ն ցանկանում է աջակցել Հայաստանին նաև էներգամատակարարումների բազմազանեցման հարցում։ Այդ նպատակով արդեն հաջորդ շաբաթ Եվրամիությունից փորձագետների խումբ կժամանի Հայաստան։

До 80% экспорта Армении в ЕС может быть освобождено от пошлин: глава Еврокомиссии
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила в ходе пресс-конференции в Ереване, что Европейский союз вскоре предоставит Армении дополнительные 18 млн евро для укрепления торговых возможностей страны.
По её словам, эти средства являются завершающей частью пакета поддержки в размере 52 млн евро, о котором стороны договорились в начале июня в ходе телефонного разговора.
Фон дер Ляйен также сообщила, что ЕС предлагает внедрение так называемых автономных торговых мер, благодаря которым около 80% армянского экспорта в Европейский союз может быть освобождено от таможенных пошлин.
«Мы можем перенаправить продукцию, которая сейчас в основном поставляется на российский рынок, на единый рынок ЕС с 450 миллионами потребителей», — отметила она.
По словам главы Еврокомиссии, инициатива также откроет европейский рынок почти для 99% армянской сельскохозяйственной продукции, а также примерно для 90% экспорта напитков, включая алкогольную продукцию.
Фон дер Ляйен подчеркнула, что это лишь начало сотрудничества, добавив, что ЕС намерен помочь Армении и в диверсификации энергоснабжения. С этой целью уже на следующей неделе в страну прибудет группа экспертов из Европейского союза.