Հայաստանը շուտով կստանա լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Երբ Հայաստանը մերձենում է Եվրոպական միությանը, նաև Հարավային Կովկասն է ավելի մերձենում։ Բաց սահմանները կվերափոխեն Հայաստանի տնտեսական ապագան, Հայաստանին կխարսխեն աշխարհի ամենից ռազմավարական կարևոր խաչմերուկների առանցքում և մենք, ձեզ հետ, պատրաստ ենք այս տեսլականներն իրականություն դարձնել, Երևանում՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին այս մասին ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Ահա թե ինչու ես հայտարարեցի նոր 200 միլիոն եվրոյի գլոբալ դարպասներ փաթեթը՝ փոխկապակցվածության միջոցով խաղաղություն հաստատելուն նվիրված։ Մեր ֆինանսական գործընկերների հետ պատրաստ ենք ստորագրել համաձայնագիր ընդհուպ 2 մլրդ եվրոյի ռազմավարական տրանսպորտային կապուղիների, էներգետիկ կապուղիների և թվանշային պրոեկտների համար՝ ամբողջ Հարավային Կովկասով մեկ։ Հայաստանում այն կարող է սատարել ընթացքում գտնվող և նախապատրաստվող ծրագրերին, ներառյալ՝ սահմանային անցակետերը և ճանապարհային ենթակառուցվածքը»,-ասաց Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Նա ասաց, թե գիտի՝ Հայաստանը դեռևս բախվում է նշանակալի տնտեսական ճնշման Ռուսաստանի կողմից, որը սահմանակցում է տնտեսական բռնությանը: Այս պայմաններում Եվրոպական միությունը քայլեր է ձեռնարկում աջակցելու համար։
«Համարյա՝ տնտեսական բռնության սահմանամերձ։ Բայց վստահ եղեք, երբ մեր գործընկերների վրա ճնշումը կուտակվում է, ԵՄ-ն առաջ է գալիս, քայլ է անում։ Հայաստանը շուտով կստանա լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո, որն ուղղված է առևտրի ամրապնդմանն ու բազմազանեցմանը: Այս գումարը կարող է օգտագործվել, օրինակ, արտահանման խթանման գործակալություն ստեղծելու համար, որպեսզի հայկական բիզնեսների արտահանման հզորությունները մեծանան։ Այս 18 միլիոն եվրոն հունիսի սկզբին քննարկված ընդհանուր 52 միլիոն եվրո օժանդակության փաթեթի վերջնական մասն է»,-ասաց  Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։

As Armenia moves closer to the European Union, the South Caucasus moves closer as well. Open borders will transform Armenia’s economic future, anchoring the country at the crossroads of global connectivity, and the EU is ready to help turn that vision into reality, European Commission President Ursula von der Leyen said at a joint press conference with Prime Minister Nikol Pashinyan in Yerevan.
“That is why I have announced a new €200 million Global Gateway package dedicated to building peace through connectivity. Together with our financial partners, we are ready to mobilize up to €2 billion for strategic transport links, energy connections and digital projects across the South Caucasus. In Armenia, this can support ongoing and planned projects, including border crossings and road infrastructure,” von der Leyen said.
She noted that Armenia continues to face significant economic pressure from Russia, which she said is “almost bordering on economic violence,” and stressed that the European Union is stepping up its support.
“When the pressure on our partners builds up, the EU steps in and takes action. Armenia will soon receive an additional €18 million aimed at strengthening and diversifying trade. This funding could, for example, be used to establish an export promotion agency to boost the export capacity of Armenian businesses. The €18 million is the final tranche of the €52 million support package announced in early June,” von der Leyen said.