Հայաստանը շուտով կստանա լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո. Ուրսուլա ֆոն դեր Լայեն
Երբ Հայաստանը մերձենում է Եվրոպական միությանը, նաև Հարավային Կովկասն է ավելի մերձենում։ Բաց սահմանները կվերափոխեն Հայաստանի տնտեսական ապագան, Հայաստանին կխարսխեն աշխարհի ամենից ռազմավարական կարևոր խաչմերուկների առանցքում և մենք, ձեզ հետ, պատրաստ ենք այս տեսլականներն իրականություն դարձնել, Երևանում՝ Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին այս մասին ասաց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
«Ահա թե ինչու ես հայտարարեցի նոր 200 միլիոն եվրոյի գլոբալ դարպասներ փաթեթը՝ փոխկապակցվածության միջոցով խաղաղություն հաստատելուն նվիրված։ Մեր ֆինանսական գործընկերների հետ պատրաստ ենք ստորագրել համաձայնագիր ընդհուպ 2 մլրդ եվրոյի ռազմավարական տրանսպորտային կապուղիների, էներգետիկ կապուղիների և թվանշային պրոեկտների համար՝ ամբողջ Հարավային Կովկասով մեկ։ Հայաստանում այն կարող է սատարել ընթացքում գտնվող և նախապատրաստվող ծրագրերին, ներառյալ՝ սահմանային անցակետերը և ճանապարհային ենթակառուցվածքը»,-ասաց Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։
Նա ասաց, թե գիտի՝ Հայաստանը դեռևս բախվում է նշանակալի տնտեսական ճնշման Ռուսաստանի կողմից, որը սահմանակցում է տնտեսական բռնությանը: Այս պայմաններում Եվրոպական միությունը քայլեր է ձեռնարկում աջակցելու համար։
«Համարյա՝ տնտեսական բռնության սահմանամերձ։ Բայց վստահ եղեք, երբ մեր գործընկերների վրա ճնշումը կուտակվում է, ԵՄ-ն առաջ է գալիս, քայլ է անում։ Հայաստանը շուտով կստանա լրացուցիչ 18 միլիոն եվրո, որն ուղղված է առևտրի ամրապնդմանն ու բազմազանեցմանը: Այս գումարը կարող է օգտագործվել, օրինակ, արտահանման խթանման գործակալություն ստեղծելու համար, որպեսզի հայկական բիզնեսների արտահանման հզորությունները մեծանան։ Այս 18 միլիոն եվրոն հունիսի սկզբին քննարկված ընդհանուր 52 միլիոն եվրո օժանդակության փաթեթի վերջնական մասն է»,-ասաց  Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը։

Вскоре Армения получит дополнительно 18 миллионов евро — Урсула фон дер Ляйен
Никол Пашинян и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявили в Ереване о расширении сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.
По словам фон дер Ляйен, по мере сближения Армении с Европейским союзом «также сближается и Южный Кавказ». Она отметила, что открытые границы способны трансформировать экономическое будущее Армении, укрепив её роль на ключевых стратегических перекрёстках, и выразила готовность реализовать эти планы совместно с армянской стороной.
Она напомнила о ранее объявленном пакете в размере 200 млн евро в рамках инициативы Global Gateway, направленной на развитие взаимосвязанности и укрепление мира через инфраструктурные проекты. По её словам, с международными финансовыми партнёрами также рассматриваются проекты на сумму до 2 млрд евро, включая транспортные, энергетические и цифровые инициативы по всему Южному Кавказу. В Армении эти средства могут быть направлены, в частности, на развитие пограничной инфраструктуры и дорожных сетей.
Фон дер Ляйен также заявила, что Армения сталкивается с «значительным экономическим давлением со стороны России», назвав это «экономическим принуждением», и подчеркнула, что Европейский союз в таких условиях усиливает поддержку партнёров.
«Когда давление на наших партнёров усиливается, ЕС делает шаг навстречу», — отметила она, добавив, что Армения вскоре получит дополнительные 18 млн евро, предназначенные для укрепления и диверсификации торговли. Эти средства могут быть использованы, в частности, для создания агентства по продвижению экспорта, чтобы усилить экспортный потенциал армянского бизнеса. По её словам, данный транш является завершающей частью общего пакета поддержки в размере 52 млн евро, обсуждённого в начале июня.