ՔՊ-ն արդեն գիտի ՍԴ-ի որոշումը, դրա համար էլ սկսել է պաշտոններ բաժանել. ՍԴ-ն ընտրությունների հարցում միշտ պաշտպանել է գործող իշխանություններին. վերլուծաբան
02/07/2026 14:05
Մինչ Սահմանադրական դատարանում դեռ շարունակվում է 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների քննությունը, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն արդեն հրապարակել է Ազգային ժողովի նախագահի, փոխնախագահի և խմբակցության ղեկավարի թեկնածուների անունները։ Այս հանգամանքն ընդդիմությունը քննադատում է։ Պնդում է, որ մինչև ՍԴ վերջնական որոշումը՝ պաշտոնների բաշխումն անտեղի է։
Քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Բադալյանի գնահատմամբ՝ իշխանության այս քայլը պայմանավորված է այն համոզմամբ, որ Սահմանադրական դատարանի որոշումը չի փոխելու քաղաքական իրավիճակը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն արդեն հայտարարել է, որ անկախ ՍԴ-ի որոշումից՝ նոր ընտրություններ չեն լինելու։ ՍԴ նոր կազմը նրա համար չի հաստատվել, որ անկախ որոշումներ կայացնի։ Պետք է հիշենք, որ 1996 թվականից սկսած, երբ ընդդիմությունը բողոքարկել է ընտրությունների արդյունքները, Սահմանադրական դատարանը մշտապես որոշումներ է կայացրել իշխանության օգտին։ Միայն 2003 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո առաջարկվեց վստահության հանրաքվե անցկացնել, սակայն այդ նախաձեռնությունը մերժվեց երկրորդ նախագահի կողմից»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Բադալյանը։
Նրա խոսքով՝ վերջին 35 տարիների փորձը ցույց է տալիս, որ ՍԴ-ն ընտրությունների հարցում միշտ պաշտպանել է գործող իշխանություններին.
«Դրա  համար կարող ենք ասել, որ վարչապետն արդեն շատ լավ գիտի, թե  ՍԴ-ն  ինչ որոշում է կայացնելու, դրա համար էլ սկսել են պաշտոններ բաժանել։ ՔՊ-ն հստակ ծրագիր ունի և հստակ գնում է առաջ, ընդդիմությունը ծրագիր չունի, նրանք պահից ելնելով են գործողություններ անում, փորձում են մտնել իշխող քաղաքական ուժի ծրագրի, խաղի մեջ և հաղթել ՔՊ-ին, ինչը չի կարող։ ՔՊ-ն իր խաղն ու ծրագիրն ունի, մի կողմ դնենք՝ օրինական է, թե ոչ, ոչ մեկին դա չի հետաքրքրում, հասարակությանն էլ առանձնապես չի հետաքրքրում»։
Բադալյանի համար տարօրինակ է, որ ընդդիմությունն իր կողմնակիցներին հրավիրում է ՍԴ-ի դիմաց բողոքի ու այնտեղ ընդամենը մի քանի հարյուր հոգի է հավաքվում. «Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, որ ընդդիմությունն իր խաղի կանոնը չունի»։
Ըստ նրա՝ ընդդիմությունը փորձում է ՍԴ-ում ապացուցել մի բան, որն իրական է, սակայն դա նրանց չի հաջողվի հաստատել. «Ընդդիմությունը չի ընդունում իր սխալները, նրանց թվում է, թե շատ խելոք են։ Իրենք հասարակության հետ աշխատելու լուրջ խնդիր ունեն։ Նրանք շատ սխալ ռազմավարությամբ են գնում ու դժվար արդյունքի հասնեն»։

Партия «Гражданский договор» уже знает решение Конституционного суда и поэтому начала делить должности — политолог
02/07/2026 15:06
Пока в Конституционном суде ещё продолжается рассмотрение результатов парламентских выборов 2026 года, правящая партия «Гражданский договор» уже опубликовала имена кандидатов на посты председателя Национального собрания, вице-спикера и руководителя фракции. Оппозиция критикует этот шаг, утверждая, что распределение должностей до окончательного решения КС является преждевременным.
По оценке политического аналитика Армена Бадаляна, действия власти обусловлены убеждённостью в том, что решение Конституционного суда не изменит политическую ситуацию.
Лидер партии «Гражданский договор» Никол Пашинян уже заявил, что независимо от решения КС новых выборов не будет. По его словам, новый состав Конституционного суда не формировался для того, чтобы принимать независимые решения. Он также напомнил, что с 1996 года, когда оппозиция оспаривала результаты выборов, Конституционный суд неизменно принимал решения в пользу власти. Лишь после президентских выборов 2003 года была предложена идея проведения вотума доверия, однако она была отклонена вторым президентом.
«Поэтому можно сказать, что премьер-министр уже хорошо знает, какое решение примет Конституционный суд, и именно поэтому началось распределение должностей. У "Гражданского договора" есть чёткий план, и они последовательно его реализуют. У оппозиции плана нет — они действуют ситуативно, пытаясь играть по правилам правящей силы, что невозможно. У "Гражданского договора" есть своя игра и стратегия», — заявил Бадалян в интервью Aysor.am.
Он также отметил, что странно видеть, как оппозиция призывает своих сторонников к протестам у здания Конституционного суда, где собираются лишь несколько сотен человек. По его словам, это свидетельствует о том, что у оппозиции нет собственных правил игры.
Бадалян добавил, что оппозиция пытается доказать очевидное, однако ей это не удаётся, поскольку она не признаёт своих ошибок и испытывает серьёзные проблемы в работе с обществом.