Օդի ջերմաստիճանը հուլիսի 4-ից հանրապետության ողջ տարածքում կնվազի 5-ից 7 աստիճանով
Առաջիկա հինգ օրերին Հայաստանի տարածքում սպասվում է մթնոլորտային շրջանառության էական փոփոխություն։ Ըստ Գագիկ Սուրենյանի՝ թեև այսօր հանրապետությունը դեռևս գտնվում է տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում, սակայն շուտով իրավիճակը կփոխվի։
Այսօր կանխատեսվում է ամենաբարձր ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում։
«Այսօր Հայաստանը գտնվում է հարավից, հարավ-արևմուտքից ներթափանցած արևադարձային տաք օդային հոսանքների ազդեցության գոտում... Ամենատաք գոտին կլինի Արարատյան դաշտը և Երևանը, որտեղ ցերեկային ժամերին օդի ջերմաստիճանը կհասնի մինչև 34-ից 36 աստիճանի»,-նշել է Սուրենյանը։
Սակայն տաք եղանակը երկար չի պահպանվի։ Արդեն այսօր ուշ երեկոյան ժամերից սկսած տաք օդի ալիքը կնահանջի դեպի հարավ՝ իր տեղը զիջելով Սև ծովի շրջաններից ներթափանցող ցուրտ օդային հոսանքներին, որոնք գալիս են հյուսիս-արևմուտքից։
«Այսպիսով, օդի ջերմաստիճանը հուլիսի 4-ից հանրապետության ողջ տարածքում այսօրվա համեմատ կնվազի 5-ից 7 աստիճանով»։
Ջերմաստիճանի անկմանը զուգահեռ սպասվում են նաև տեղումներ։ Այսօր ուշ երեկոյան առանձին շրջաններում, իսկ հուլիսի 4-ի գիշերը և հետկեսօրյա ժամերին շրջանների զգալի մասում սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ։
Օդերևութաբանը նախազգուշացնում է նաև հնարավոր վտանգավոր երևույթների մասին․ «Առանձին հատվածներում դրանք կլինեն հորդառատ, տեղ-տեղ՝ կարկուտ։ Ցավոք, ամպրոպների ժամանակ սպասվում է քամու ուժգնացում՝ մինչև 18-ից 23 մետր-վայրկյան արագությամբ»

С 4 июля температура воздуха по всей территории Армении понизится на 5–7 градусов
В ближайшие пять дней на территории Армении ожидается существенное изменение атмосферной циркуляции. По словам синоптика Гагика Суреняна, хотя сегодня республика все еще находится под влиянием теплых тропических воздушных масс, в ближайшее время погодная ситуация изменится.
Сегодня прогнозируется самая высокая температура воздуха за ближайшие дни на всей территории республики.
«Сегодня Армения находится под воздействием тропических теплых воздушных масс, поступающих с юга и юго-запада. Самыми жаркими районами станут Араратская долина и Ереван, где в дневные часы температура воздуха достигнет +34…+36 градусов», — отметил Суренян.
Однако жаркая погода сохранится недолго. Уже с позднего вечера сегодняшнего дня волна теплого воздуха начнет отступать к югу, уступая место холодным воздушным массам, поступающим с северо-запада из районов Черного моря.
«Таким образом, начиная с 4 июля температура воздуха по всей территории республики по сравнению с сегодняшним днем снизится на 5–7 градусов», — сообщил синоптик.
Одновременно с понижением температуры ожидаются осадки. Сегодня поздним вечером кратковременные дожди с грозами прогнозируются в отдельных районах, а в ночь на 4 июля и во второй половине дня — уже на значительной части территории страны.
Синоптик также предупредил о возможных опасных погодных явлениях:
«В отдельных районах осадки будут сильными, местами возможен град. К сожалению, во время гроз ожидается усиление ветра до 18–23 метров в секунду».