Հուլիսի 6-ից քաղաքացիները կարող են դիմել վարելու իրավունքի վերականգնման համար․ ՆԳ նախարար
Հուլիսի 2-ին Կառավարության նիստում Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է վարորդական վկայական ստանալու համար քննությունների ընդունման և վարորդական վկայականների տրամադրման կարգում փոփոխությունների նախագիծը։
Նախարարը նշել է, որ հաշվառման-քննական ծառայությունների բարելավման շրջանակում ՆԳ նախարարությունը շարունակաբար պահպանում է ակտիվ երկխոսությունը քաղաքացիների հետ, և ներկայացվող լուծումները ձևավորվել են հենց այդ համատեքստում։
Նախագծով առաջարկվող առաջին փոփոխությունը բխում է կառավարության թվայնացման հանձնառությունից։ Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ գործող կարգավորումներով բժշկական հաստատությունների, այդ թվում՝ «Արմեդ» համակարգի հետ բավարար ինտենսիվ փոխգործակցություն բացակայել է․ որոշ դեպքերում վարելու իրավունք է տրամադրվել թմրաբանական կամ հոգեբուժական հաստատություններում հաշվառված անձանց, և միայն այդ հանգամանքի բացահայտման արդյունքում նրանց վարելու իրավունքը դադարեցվել է։
Նոր փոփոխությամբ նախատեսվում է ապահովել «Արմեդ» համակարգի հետ ավտոմատ փոխգործակցություն, ինչի արդյունքում նման տվյալները կբացահայտվեն ինքնաշխատ եղանակով։ Ավելին՝ անգամ այն դեպքերում, երբ քաղաքացին չի ներկայացել հաշվառման-քննական ստորաբաժանում, համակարգից ստացված ազդակը կարող է վարելու իրավունքի դադարեցման համար հիմք հանդիսանալ։
Երկրորդ փոփոխությունը վերաբերում է տեսական քննության դրական արդյունքի պահպանման ժամկետին։ Գործող կարգավորումներով՝ տեսական քննությունը դրական հանձնելուց հետո քաղաքացին ունի մեկ տարի ժամկետ՝ գործնական քննությունը հանձնելու համար։ Սակայն վերջին տարիներին հաշվառման-քննական ծառայությունների դիմելիության էական աճի պայմաններում այդ ժամկետը հաճախ բավարար չի լինում՝ հերթերի կառավարման, գործնական քննություններին պատշաճ նախապատրաստվելու, ինչպես նաև ավտոդպրոցներում ուսումնառությունն ամբողջությամբ ավարտելու տեսանկյունից։
«Շատ դրական ազդակ է, որ քաղաքացիները սկսել են առավել պրոֆեսիոնալ զբաղվել վարորդական ուսումնառությամբ և նոր միայն հանձնել քննությունը։ Մենք նախատեսում ենք, որ տեսական քննության դրական արդյունքը մեկ տարվա փոխարեն հնարավոր կլինի պահպանել երկու տարի, ինչը քաղաքացիներին հնարավորություն կտա և՛ ազատ հերթագրվել և՛ գործնական քննության համար ընտրել իրենց հարմար օրը»,- նշել է նախարարը։
Երրորդ փոփոխությունը, որը ևս բխում է քաղաքացիներից ստացված առաջարկներից, վերաբերում է վարելու իրավունքի տեսական քննության հարցաշարերին․ օրինակ՝ թեթև մարդատար ավտոմոբիլ վարելու իրավունքի քննության հարցաշարում ներառվում են նաև ավտոբուսների կամ այլ տրանսպորտային միջոցների վարմանն առնչվող հարցեր։
«Հիմա մենք հարցաշարերը դարձնում ենք շատ ավելի իդենտիկ․ պետք է նախատեսվեն կոնկրետ կարգին և ենթակարգին բնորոշ հարցեր, ինչը կօգնի մեզ այս կառուցակարգերը դարձնել առավել արդյունավետ» -ընդգծել է նախարարը։ Փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն սեպտեմբերի 1-ից։
Արփինե Սարգսյանը շեշտել է, որ օրենսդրական փոփոխություններն ուժի մեջ են մտնելու հուլիսի 6-ից, որից հետո քաղաքացիները կարող են դիմել վարելու իրավունքի վերականգնման համար՝ պահպանելով սահմանված բոլոր ընթացակարգերը։

С 6 июля граждане смогут обращаться за восстановлением права на управление транспортным средством — глава МВД
03/07/2026 10:38
На заседании правительства 2 июля министр внутренних дел Армении Арпине Саргсян представила проект изменений в порядок приема экзаменов на получение водительского удостоверения и выдачи водительских прав.
Министр отметила, что в рамках совершенствования работы регистрационно-экзаменационных подразделений МВД продолжает поддерживать активный диалог с гражданами, а предлагаемые изменения разработаны с учетом их предложений и обращений.
Первое изменение обусловлено государственной политикой цифровизации. По словам Арпине Саргсян, действующий порядок не обеспечивал достаточного уровня взаимодействия с медицинскими учреждениями, в том числе с системой «АрМед». В результате в отдельных случаях водительские права получали лица, состоящие на учете в наркологических или психиатрических учреждениях, а их право на управление транспортным средством прекращалось лишь после выявления этого обстоятельства.
Новая редакция предусматривает автоматизированное взаимодействие с системой «АрМед», благодаря чему соответствующая информация будет выявляться автоматически. Более того, даже если гражданин не обращался в регистрационно-экзаменационное подразделение, поступивший из системы сигнал может стать основанием для прекращения действия его права на управление транспортным средством.
Второе изменение касается срока действия положительного результата теоретического экзамена. Согласно действующим правилам, после успешной сдачи теоретической части кандидат обязан в течение одного года сдать практический экзамен. Однако в последние годы, на фоне значительного увеличения числа обращений в регистрационно-экзаменационные подразделения, этого срока зачастую оказывается недостаточно — как из-за очередей, так и из-за необходимости качественной подготовки к практическому экзамену и завершения обучения в автошколе.
«Очень позитивно, что граждане стали более профессионально подходить к обучению вождению и лишь после этого сдавать экзамены. Мы предлагаем увеличить срок действия положительного результата теоретического экзамена с одного года до двух лет. Это позволит гражданам свободнее записываться на экзамен и выбирать наиболее удобную дату для сдачи практической части», — отметила министр.
Третье изменение, также предложенное по инициативе граждан, касается содержания экзаменационных вопросов по теоретической части. В частности, в экзаменационные билеты для получения права на управление легковым автомобилем в настоящее время включены вопросы, связанные с управлением автобусами и другими категориями транспортных средств.
«Теперь мы сделаем экзаменационные вопросы гораздо более специализированными. Для каждой категории и подкатегории транспортных средств будут предусмотрены только соответствующие ей вопросы, что позволит сделать эту систему более эффективной», — подчеркнула министр.
Изменения вступят в силу с 1 сентября.
Арпине Саргсян также сообщила, что законодательные изменения, предусматривающие возможность восстановления права на управление транспортным средством, вступят в силу с 6 июля. С этого дня граждане смогут обращаться с заявлениями о восстановлении водительских прав при соблюдении всех установленных законодательством процедур.