Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողության ժամանակ Թեհրանի օդային տարածքը կփակվի
Թեհրանի օդային տարածքը կփակվի երկուշաբթի օրը՝ նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողության ժամանակ։ Ռիա Նովոստիի փոխանցմամբ այս մասին հայտարարել է երկրի քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության ղեկավար Աբուզար Շիրուդին։
«Երկուշաբթի օրը՝ հեղափոխության գերագույն առաջնորդի մարմնի հրաժեշտի արարողության ժամանակ, Թեհրանի օդային տարածքը լիովին կփակվի, և որևէ թռիչք չի իրականացվի», – Շիրուդիի խոսքերն է մեջբերել Իրանի պետական հեռարձակողը։
Հիշեցնենք, որ Իրանի նախկին գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի հրաժեշտի արարողությունն ու հուղարկավորությունը տեղի կունենան հուլիսի 4-ից 9-ը՝ հրաժեշտի արարողությունը և հուղարկավորության արարողությունը տեղի կունենան Թեհրանում հուլիսի 4-ից 6-ը, հուղարկավորության արարողությունը Ղոմում՝ հուլիսի 7-ին, իսկ հուղարկավորությունը՝ Մաշհադում՝ հուլիսի 9-ին։

Воздушное пространство над Тегераном закроют во время прощания с Хаменеи
Воздушное пространство над Тегераном будет закрыто в понедельник во время проведения церемонии прощания с бывшим верховным лидером Ирана Али Хаменеи, заявил глава Организации гражданской авиации страны Абузар Шируди.
"В понедельник, во время церемонии прощания с телом покойного верховного лидера революции, воздушное пространство над Тегераном будет полностью закрыто, не будет выполняться никаких полетов", - приводит слова Шируди гостелерадиокомпания Ирана.
Прощание и похороны бывшего верховного лидера Ирана Али Хаменеи пройдут 4-9 июля: в Тегеране с 4 по 6 июля пройдут прощальная церемония и похоронная процессия, в Куме похоронная процессия состоится 7 июля, а в Мешхеде 9 июля пойдет погребение.
Хаменеи погиб в результате ударов США и Израиля по Тегерану 28 февраля, церемонию прощания с ним на фоне продолжавшихся весь март ударов провести не удалось, в результате чего власти приняли решение о переносе мероприятия, сославшись на необходимость подготовить инфраструктуру. Похоронить его собираются в родном Мешхеде.