Իսրայելի արտգործնախարարը մեղադրում է Թուրքիային ցեղասպանություն հրահրելու մեջ
Իսրայելի արտգործնախարար Գիդեոն Սաարը ցեղասպանության հրահրում է որակել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հայտարարությունները, թե Իսրայելը իր քաղաքականության պատճառով միջազգային հանրության համար «խնդիր» է դարձել։
Երեկ Ֆիդանը CNN Turk-ին ասել է, որ Իսրայելը և նրա ժողովուրդը «իրենց քաղաքականությամբ և մտածելակերպով դարձել են բեռ, որը մարդկությունն այլևս չի կարող կրել»։
«Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի զզվելի խոսքերը ցեղասպանության հրահրման դասական օրինակ են։ Հրեա ժողովրդին անմարդկայնացնելը և նրանց «անտանելի բեռի» հետ նույնացնելը պատմության ամենավատ և արյունալի ռեժիմների դասական, սարսափելի լեզուն է։ Քաղաքակիրթ աշխարհը և Թուրքիայի ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցները պետք է միանշանակ դատապարտեն Իսրայելի ոչնչացման այս հստակ կոչը», - գրել է Սաարը X-ում։
Իսրայելի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները վատթարացել են 2023 թվականի վերջին՝ հրեական պետության կողմից Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունից հետո։ Երկրները հետ են կանչել իրենց դեսպաններին և կասեցրել առևտրային հարաբերությունները։ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը մշտապես քննադատում է Իսրայելին տարածաշրջանում իր քաղաքականության համար։

Глава МИД Израиля обвинил Турцию в подстрекательстве к геноциду
Министр иностранных дел Израиля Гидеон Саар назвал подстрекательством к геноциду высказывания главы МИД Турции Хакана Фидана, который заявил, что Израиль из-за своей политики стал "проблемой" для международного сообщества.
В четверг Фидан заявил в интервью CNN Turk, что Израиль и его народ "с его политикой и образом мышления стали обузой, которую человечество больше не может нести".
"Отвратительные слова турецкого министра иностранных дел Хакана Фидана являются классическим примером подстрекательства к геноциду. Расчеловечивание еврейского народа и отождествление его "с невыносимым бременем" - это классический, ужасающий язык худших и кровавых режимов в истории. Цивилизованный мир и союзники Турции по НАТО должны безоговорочно осудить этот явный призыв к уничтожению Израиля", - написал Саар в X.
Отношения Израиля и Турции обострились в конце 2023 года из-за военной операции еврейского государства в секторе Газа. Страны отозвали послов и прекратили торговые отношения. Нынешнее руководство Турции последовательно критикует власти Израиля за политику в регионе.