Թեհրանում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի ու Մասուդ Փեզեշքիանի հանդիպումը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թեհրանում հանդիպում է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանի հետ։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ իր ցավակցությունն է հայտնել ԻԻՀ գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի մահվան կապակցությամբ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը կիսում է Իրանի ժողովրդի վիշտը։
Նախագահ Փեզեշքիանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ալի Խամենեիի հրաժեշտի պաշտոնական արարողությանը մասնակցելու նպատակով Թեհրան ժամանելու համար։ Նա նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը բարձր է գնահատում դժվարին իրավիճակում Իրանի նկատմամբ Հայաստանի Կառավարության որդեգրած դիրքորոշումը և ցուցաբերած մարդասիրական աջակցությունը։
Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը շնորհավորել է Նիկոլ Փաշինյանին խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի առիթով և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ հարաբերությունները կշարունակեն հետևողականորեն զարգանալ ու ամրապնդվել։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցերի շուրջ՝ կարևորելով խաղաղության, կայունության և տարածաշրջանային համագործակցության ամրապնդմանն ուղղված հետևողական քայլերի իրականացումը։

Никол Пашинян и Масуд Пезешкиан встретились в Тегеране (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян в Тегеране провел встречу с президентом Исламской Республики Иран Масудом Пезешкианом.
Премьер-министр еще раз выразил соболезнования в связи с гибелью верховного лидера Исламской Республики Иран Али Хаменеи, подчеркнув, что Армения разделяет скорбь народа Ирана.
Президент Пезешкиан выразил благодарность премьер-министру Николу Пашиняну за прибытие в Тегеран с целью участия в официальной церемонии прощания с Али Хаменеи. Он отметил, что Исламская Республика Иран высоко ценит позицию правительства Армении в отношении Ирана в сложной ситуации и оказанную гуманитарную поддержку.
Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан поздравил Никола Пашиняна по случаю победы на парламентских выборах и выразил уверенность, что двусторонние отношения продолжат последовательно развиваться и укрепляться.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам регионального значения, подчеркнув важность последовательных шагов, направленных на укрепление мира, стабильности и регионального сотрудничества.