ՀՀ-ն ու ԱՄՆ-ն միավորված են ոչ միայն ընդհանուր շահերով, այլ նաև երկարամյա բարեկամությամբ. Փաշինյանը շնորհավորել է Թրամփին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
Նախագահ Թրամփին ուղղված ուղերձում նշված է.
Ամենաջերմ շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ, Ձեր ընտանիքին և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առիթով։
Այս տարվա տոնակատարությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ նշվում է Միացյալ Նահանգների հիմնադրման 250-ամյակը՝ պատմական մի հանգրվան, որն արտացոլում է Հիմնադիր հայրերի կողմից ԱՄՆ-ի հիմքում դրված ազատության և անկախության արժեքների կենսունակությունը։ Դրա հետ մեկտեղ, Անկախության օրը խորհրդանշում է Միացյալ Նահանգների ժողովրդի հզոր ոգին և տոկունությունը, որոնց շնորհիվ է, որ միջազգային արդի հարաբերություններում և համաշխարհային կարևոր գործընթացներում Միացյալ Նահանգներն ունի առանցքային դերակատարություն։
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միավորված են ոչ միայն ընդհանուր շահերով, այլ նաև երկարամյա բարեկամությամբ՝ ուղղված խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում, պատեհ եմ համարում ընդգծել Ձեր հաստատակամ առաջնորդության կարևորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործում։
Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման նախագիծը, որի իրականացման ուղղությամբ մեր երկու երկրների աշխատանքը թևակոխում է գործնական հարթություն, վստահաբար լինելու է այս խաղաղության կարևոր գրավականը և ճանապարհ է հարթելու դեպի առավել խաղաղ, փոխկապակցված և բարեկեցիկ տարածաշրջան։ Խաղաղության մասին խոսելիս, չեմ կարող չանդրադառնալ Ձեր կողմից նախաձեռնված Խաղաղության խորհրդին և դրան որպես հիմնադիր անդամ Հայաստանի անդամակցությանը, ինչը հարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ և ԱՄՆ ընդհանուր տեսլականի ևս մեկ ապացույց է:
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված համապարփակ ռազմավարական գործընկերությունը ձեռք է բերել նոր բովանդակություն՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ նոր ոլորտներ։ Վստահ եմ, որ մեր համատեղ օրակարգի հետևողական իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և առաջընթաց։
Ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Փոխնախագահին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
« Մեծարգո պարոն փոխնախագահ,
Ընդունեք խնդրեմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առիթով։
Հուլիսի 4-ը ևս մեկ առիթ է արժևորելու ազատության և անկախության հիմնարար գաղափարները: Այս արժեքները ոչ միայն կազմում են ամերիկյան ինքնության հիմքը, այլև հանդիսանում են այն գաղափարական հենարանը, որի վրա խարսխված Միացյալ Նահանգները շարունակաբար իր կարևոր ներդրումն է ունեցել միջազգային խաղաղության և անվտանգության, ինչպես նաև գործընկեր երկրների հետ կուռ կապերի կառուցման գործում։
Պարոն փոխնախագահ,
Ջերմությամբ եմ հիշում ընթացիկ տարվա փետրվարին Հայաստան կատարած Ձեր այցը, որը կարևոր նշանակություն ունեցավ մեր երկրների միջև ձևավորված գործընկերության հետագա խորացման և ամրապնդման համար։ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական, էներգետիկ, պաշտպանական և այլ ոլորտներում գործընկերությանը զարկ տալուց զատ՝ Ձեր այցը դարձավ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ վստահության առհավատչյան՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տարբեր ոլորտներում մեր կապերի ընդլայնման համար»։

Республика Армения и Соединенные Штаты Америки объединены не только общими интересами, но и многолетней дружбой։ Пашинян поздравил Трампа
04/07/2026 11:22
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительные послания президенту Соединенных Штатов Америки Дональду Трампу и вице-президенту США Джей Ди Вэнсу по случаю национального праздника — Дня независимости.
В адресованном президенту Трампу послании говорится:
Направляю самые теплые поздравления Вам, Вашей семье и дружественному народу Соединенных Штатов Америки по случаю Дня независимости.
Празднование в этом году имеет особое значение, поскольку отмечается 250-летие основания США — исторический рубеж, отражающий жизнеспособность ценностей свободы и независимости, заложенных отцами-основателями в основу США. Наряду с этим, День независимости символизирует мощный дух и стойкость народа Соединенных Штатов Америки, благодаря которым США играют ключевую роль в современных международных отношениях и важных мировых процессах.
Республика Армения и Соединенные Штаты Америки объединены не только общими интересами, но и многолетней дружбой, направленной на укрепление мира, стабильности и благополучия. В этом контексте считаю уместным подчеркнуть важность Вашего решительного лидерства в деле установления мира между Арменией и Азербайджаном.
Проект «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания», в направлении реализации которого работа наших двух стран вступает в практическую плоскость, с уверенностью станет важным залогом этого мира и проложит путь к более мирному, взаимосвязанному и процветающему региону. Говоря о мире, не могу не коснуться инициированного Вами Совета мира и членства в нем Армении в качестве члена-основателя, что является еще одним доказательством общего видения Республики Армения и США, направленного на установление прочного мира.
С удовлетворением констатирую, что сформированное между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки всеобъемлющее стратегическое партнерство обрело новое содержание, охватив множество новых сфер, представляющих взаимный интерес. Уверен, что последовательная реализация нашей совместной повестки будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений на благо наших двух народов.
Желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а народу Соединенных Штатов Америки — мира, благополучия и прогресса.
Примите, пожалуйста, многоуважаемый господин президент, уверения в моем глубоком уважении».
В адресованном вице-президенту послании, в частности, говорится:
«Многоуважаемый господин вице-президент,
Примите, пожалуйста, мои самые теплые поздравления и наилучшие пожелания по случаю 250-летия независимости Соединенных Штатов Америки.
4 июля — это еще один повод оценить фундаментальные идеи свободы и независимости. Эти ценности не только составляют основу американской идентичности, но и являются той идеологической опорой, на которой зиждутся Соединенные Штаты Америки, непрерывно внося свой важный вклад в дело международного мира и безопасности, а также построения прочных связей с партнерскими странами.
Господин вице-президент,
С теплотой вспоминаю состоявшийся в феврале текущего года Ваш визит в Армению, который имел важное значение для дальнейшего углубления и укрепления партнерства, сформированного между нашими странами. Помимо придания импульса партнерству между Арменией и США в экономической, энергетической, оборонной и других сферах, Ваш визит стал залогом политического диалога высокого уровня и взаимного доверия между Арменией и Соединенными Штатами Америки, создав новые возможности для расширения наших связей в различных областях».