Փաշինյանական իշխանության հանցավոր անգործության պայմաններում, Թուրքիայի «ձեռքերն ազատ» են. Աբրահամյան
04/07/2026 10:01
«Իսրայելի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ պաշտոնական Անկարայի արձագանքն ավելի շատ ոչ թե Իսրայելին, որքան ՀՀ-ին է վերաբերում։
Բանն այն է, որ, բացի Իսրայելին տարբեր ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրելուց, Էրդողանը Ցեղասպանության փաստը որակել է զրպարտություն։
Մի բան է, որ փաշինյանական իշխանությունը թեման իջեցնում է արտաքին քաղաքական օրակարգից և դրա շուրջ լռություն պահպանում, սակայն իրերի այսպիսի դասավորության պայմաններում հեռու չէ այն օրը, երբ Թուրքիան մի բան էլ հայերին կմեղադրի տարբեր հանցագործությունների և «պատմական սարսափելի» դրվագների համար։
Ի դեպ, այդ մոտեցումը Թուրքիան տարբեր փուլերում փորձել է կիրառել, սակայն այն ժամանակ, երբ ՀՀ-ն ակտիվ ջանքեր ու գործունեություն էր ծավալում Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, այդ փորձերը խլացվել էին։
Իսկ հիմա, փաշինյանական իշխանության հանցավոր անգործության պայմաններում, Թուրքիայի «ձեռքերն ազատ» են. ինչ էլ ուզում է, որպես փաստ վաճառում է արտաքին լսարանին»։

Тигран Абрамян: в условиях преступного бездействия властей Пашиняна у Турции «развязаны руки»
Секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян прокомментировал реакцию официальной Анкары на вопрос признания Израилем Геноцида армян.
«Реакция официальной Анкары на признание Израилем Геноцида армян в большей степени адресована не самому Израилю, а Республике Армения.
Помимо обвинений в адрес Израиля в различных военных преступлениях, Эрдоган назвал факт Геноцида клеветой.
Одно дело, когда власти Пашиняна фактически выводят эту тему из внешнеполитической повестки и предпочитают хранить молчание. Однако при таком положении дел недалек тот день, когда Турция начнет обвинять уже самих армян в различных преступлениях и "ужасных исторических событиях".
Кстати, Анкара уже пыталась использовать подобный подход на разных этапах. Но тогда, когда Армения активно добивалась международного признания Геноцида армян, эти попытки удавалось нейтрализовать.
Сегодня же, в условиях преступного бездействия властей Пашиняна, у Турции фактически развязаны руки — она может преподносить международной аудитории любые утверждения как свершившийся факт», — написал Абрамян.