Հայ ժողովրդի ընտրյալ ճակատագիրը և պատմական առաքելությունը. Նարեկ Կարապետյան (Տեսանյութ)
Մենք հավատում ենք, որ հայ ժողովուրդը հերթական սովորական ժողովուրդը չէ, մենք հավատում ենք, որ աշխարհի 200 ժողովուրդների մեջ հայ ժողովուրդն ընտրված ժողովուրդ է ունի պատմական առաքելություն, այս մասին ֆեյսբուքյան եթերում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
Նարեկ Կարապետյանը նշում է, որ հայ ժողովուրդը սովորական ազգ չէ, այլ աշխարհի հազարավոր ժողովուրդների մեջ ունի հատուկ ընտրյալ ճակատագիր և պատմական առաքելություն։ Որպես դրա ապացույց նա ներկայացնում է երկու հիմնական փաստ․ մարդկության երկրորդ վերածնունդը Արարատի փեշերին և հայերի կողմից միաստվածությունը (ոչ միայն Քրիստոնեությունը) որպես պետական կրոն առաջինը ընդունելը։
Ըստ նրա՝ հայերի պարտությունների հիմնական պատճառը սեփական ճակատագրից խուսափելն ու ավելի հեշտ ճանապարհով գնալու ձգտումն է։

Нарек Карапетян: Избранная судьба и историческая миссия армянского народа (видео)
Мы убеждены, что армянский народ — не один из множества обычных народов мира. Среди более чем 200 народов мира армянский народ является избранным и имеет особую историческую миссию. Об этом в прямом эфире на своей странице в Facebook заявил член совета партии «Сильная Армения» Нарек Карапетян.
По словам Карапетяна, армянский народ — это не обычная нация, а народ с особой, избранной судьбой и историческим предназначением. В подтверждение своей точки зрения он приводит два основных аргумента: второе возрождение человечества у подножия Арарата и тот факт, что именно армяне первыми приняли монотеизм (а не только христианство) в качестве государственной религии.
По мнению Карапетяна, главной причиной поражений армянского народа является стремление уклониться от собственного исторического предназначения и выбрать более легкий путь.