Սահմանադրական դատարանը ուներ պատմական հնարավորություն, բայց չօգտվեց դրանից
Սահմանադրական դատարանը ուներ պատմական հնարավորություն՝ անվավեր ճանաչել ընտրությունների արդյունքները, ՍԴ որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Արամ Օրբելյանը։
Փաստաբանն անդրադարձավ ԲՀԿ-ի ձայների փոշիացմանը.
«Մենք ունենք շատ ունիկալ իրավիճակ, երբ, ըստ էության, մանդատներ ստանալ կամ չստանալու հանգամանքը կախված է եղել բացառապես Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից ընդունված որոշումից։ Եթե որոշումը չէր լինում՝ ստանում էր մանդատները, այդ որոշումը կար՝ չէր ստանում մանդատները, և, համապատասխանաբար, մանդատները չէին ստանում այնպիսի ցածր տարբերությամբ, որը դատական նիստի ժամանակ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի աշխատակիցը ընդունեց, որ, այո՛, իրենց համակարգը 100%-անոց ճշտությամբ չի կարող վերարտադրել, որովհետև 16 000 մարդ է աշխատում, 70 000 տվյալներ մուտքագրում են։
Ցանկացած գործընթաց, որը ներառում է 16 000 մարդ, ենթադրում է, որ որոշակի թերություններ առաջ են գալիս, և, համապատասխանաբար, շեղումն էլ այնքան է լինում, որ միջազգային պրակտիկայում ընդունված՝ հօգուտ ընտրողի կոնցեպտը ենթադրում էր, որ եթե դատարանը նույնիսկ չուներ համոզմունք, որ անցել է 4%-ը, թե չի անցել, ապա պետք է պաշտպաներ ընտրողների ձայնը»։
Օրբելյանի խոսքով՝ Սահմանադրական դատարանը կարող էր վերահաստատել այն խախտումները, որոնք հստակ ցույց էին տրվել դատական գործի շրջանակներում, և դրանով իսկ բարձրացնել վստահությունը դատական համակարգի նկատմամբ։
«Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է պատրաստ լինեն, որ հետագայում Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը ցանկացած քանակի տեղամասերի արդյունքներ ուղղակի անվավեր է ճանաչելու ինչ-որ հանգամանքներում, որովհետև միշտ էլ լինելու են խախտումներ և ազդելու են ընտրությունների արդյունքների վրա»,-ընդգծեց Օրբելյանը։

Арам Орбелян: у Конституционного суда была историческая возможность, но он ею не воспользовался
Конституционный суд Армении имел историческую возможность признать результаты парламентских выборов недействительными, однако не воспользовался ею. Об этом после оглашения решения суда заявил журналистам адвокат Арам Орбелян.
Комментируя ситуацию с распылением голосов партии «Процветающая Армения», Орбелян отметил, что сложилась уникальная правовая ситуация.
«Мы имеем весьма уникальную ситуацию, когда вопрос получения или неполучения депутатских мандатов фактически зависел исключительно от решения Центральной избирательной комиссии. Если бы этого решения не было, партия получила бы мандаты. Поскольку решение было принято, она их не получила.
При этом речь идет о настолько незначительной разнице, что в ходе судебного заседания представитель Центральной избирательной комиссии сам признал: система не может гарантировать стопроцентную точность, поскольку в процессе задействованы около 16 тысяч человек, которые вводят порядка 70 тысяч единиц данных.
Любой процесс, в котором участвуют 16 тысяч человек, неизбежно предполагает вероятность ошибок. А поскольку расхождение оказалось именно таким, международная практика, основанная на принципе толкования сомнений в пользу избирателя, предполагала, что даже если у суда не было полной уверенности, преодолела партия 4-процентный барьер или нет, он должен был защитить волеизъявление избирателей», — сказал Орбелян.
По словам адвоката, Конституционный суд мог подтвердить нарушения, которые, по его мнению, были убедительно продемонстрированы в ходе судебного разбирательства, тем самым укрепив доверие общества к судебной системе.
«Все политические силы Армении должны быть готовы к тому, что в дальнейшем Центральная избирательная комиссия сможет признавать недействительными результаты любого количества избирательных участков при наличии тех или иных обстоятельств, поскольку нарушения будут возникать всегда и могут влиять на итоги выборов», — подчеркнул Орбелян.