Գնալով ավելի է մեծանում Հայաստանի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլական ունեցող հուսալի գործընկերոջ ընկալումը. Նիկոլ Փաշինյան
06/07/2026 16:07
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Եկատերիբուրգում մասնակցել է «Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի շրջանակում անցկացվող «Ինդուստրիա 360. Արտադրություն առանց սահմանների» թեմայով լիագումար նիստին։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Ռուսաստանի Դաշնության Կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինը, Բելառուսի վարչապետ Ալեքսանդր Տուրչինը, Ղազախստանի վարչապետ Օլժաս Բեկտենովը, Ղրղզստանի վարչապետ Ադիլբեկ Կասիմալիևը։
Երկրների վարչապետները նախ շրջայց են կատարել ցուցահանդեսի տաղավարներում՝ ծանոթացել ներկայացված արտադրանքին։ Հաջորդիվ տեղի է ունեցել Ինդուստրիա 360. Արտադրություն առանց սահմանների» թեմայով լիագումար նիստը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում, մասնավորապես, նշել է․
«Հարգելի՛ Միխայիլ Վլադիմիրի,
Պատվիրակությունների հարգելի ղեկավարներ,
Նախևառաջ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ռուսաստանի Դաշնության Կառավարության ղեկավարին՝ «ԻՆՆՈՊՐՈՄ» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսին մասնակցելու հրավերի համար, ինչպես նաև նշել միջոցառման կազմակերպման բարձր մակարդակը։
«ԻՆՆՈՊՐՈՄ» ցուցահանդեսն ավանդաբար հանդիսանում է հարմար հարթակ՝ առաջատար արդյունաբերական լուծումները և բիզնեսի հնարավորությունները ցուցադրելու համար։ Արդյունաբերական զարգացման համաշխարհային ճարտարապետության մեջ տեղի են ունենում կառուցվածքային փոփոխություններ, մեծանում է գիտության, տեխնոլոգիաների, թվայնացման, արհեստական բանականության և տվյալների վերլուծության դերը։
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ Հայաստանի արդյունաբերությունը վերջին տարիներին կայուն աճ է գրանցում։ 2025 թվականին արդյունաբերական արտադրանքի ծավալի աճը 2024 թվականի համեմատ կազմել է 4.7%, իսկ ընթացիկ տարվա 4 ամիսների ընթացքում՝ 13%՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ։ Վերամշակող արդյունաբերությունը վերջին ինը տարիների ընթացքում աճել է 2 անգամ։
Միկրոէլեկտրոնիկայի, կենսադեղագործության և ռոբոտաշինության զարգացումը խթանում է հիմնարար և գիտական մշակումների պահանջարկը, մասնագիտական կրթության համակարգի արդիականացումը և ձևավորում որակապես նոր աշխատաշուկա։
Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից մեկը գիտատար արտադրությունների ձևավորումն է, որոնք ապահովում են տեխնոլոգիական զարգացում՝ գործընթացների օպտիմալացման, թվայնացման, արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների և տվյալների վերլուծության ներդրման հաշվին։
Այսպիսի մոտեցումը, բարձրացնելով ոլորտի ներդրումային գրավչությունը, կարագացնի տեխնոլոգիաների տրանսֆերը և պայմաններ կստեղծի բարձր ավելացված արժեքով արտադրանքի թողարկման համար։ Նորարարական զարգացման մեր ռազմավարությունն է՝ ապահովել կայուն աճ՝ հաշվի առնելով համաշխարհային տեխնոլոգիական միտումներին ինտեգրումը, և արժանի տեղ զբաղեցնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ու բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության համաշխարհային քարտեզի վրա։
Վերջին շրջանի լայնածավալ ներդրումները վկայում են այն մասին, որ գնալով ավելի է մեծանում մեր երկրի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկարաժամկետ ռազմավարական տեսլական ունեցող հուսալի գործընկերոջ ընկալումը։
Արդյունաբերությունը հանդիսանում է շարժիչ ուժերից մեկը, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Ինտեգրացիոն նպատակների իրականացման կարևոր գործնական գործիք դարձավ կոոպերացիոն նախագծերի ֆինանսական աջակցության մեխանիզմի գործարկումը։ Այս մեխանիզմը նպաստում է անդամ պետությունների արդյունաբերության մրցունակության բարձրացմանը՝ ստեղծելով բարենպաստ պայմաններ փոխշահավետ համագործակցության համար։
Հայաստանի արդյունաբերական ձեռնարկություններն արդեն իսկ մասնակցում են Եվրասիական տնտեսական միության մեր գործընկերների հետ մի շարք համատեղ նախագծերի։ Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության սրընթաց զարգացման դարաշրջանում մեզ համար հիմնական ուղենիշ պետք է շարունակի մնալ հումանիտար ասպեկտը։
Տեխնոլոգիաները կոչված են ոչ թե փոխարինելու մարդուն, այլ ազատելու նրան առօրյա միատարր աշխատանքից՝ դրանով իսկ նոր հորիզոններ բացելով մտավոր և ստեղծագործական գործունեության համար։ Շնորհակալություն ուշադրության համար»։

Восприятие Армении как надежного партнера, обладающего долгосрочным стратегическим видением в сфере высоких технологий, продолжает укрепляться — Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в Екатеринбурге принял участие в пленарном заседании на тему «Индустрия 360: производство без границ» в рамках международной промышленной выставки «Иннопром-2026».
В мероприятии также приняли участие председатель правительства Российской Федерации Михаил Мишустин, премьер-министр Беларуси Александр Турчин, премьер-министр Казахстана Олжас Бектенов, премьер-министр Кыргызстана Адылбек Касымалиев.
Премьер-министры стран сначала посетили павильоны выставки, ознакомились с представленной продукцией. Затем состоялось пленарное заседание на тему «Индустрия 360: производство без границ».
Уважаемые главы делегаций,
Прежде всего, хочу выразить признательность председателю правительства Российской Федерации за приглашение на международную промышленную выставку «ИННОПРОМ», также отметить высокий уровень организации мероприятия.
Выставка «ИННОПРОМ» традиционно выступает хорошей площадкой для демонстрации передовых промышленных решений и возможностей для бизнеса.
В глобальной архитектуре индустриального развития происходят структурные изменения, возрастает роль науки, технологий, цифровизации, искусственного интеллекта и анализа данных.
С удовлетворением отмечу, что промышленность Армении за последние годы демонстрирует стабильный рост. В 2025 году рост объёма промышленной продукции по сравнению с 2024 годом составил 4.7%, а за 4 месяца текущего года 13% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Обрабатывающая промышленность за последние девять лет выросла в 2 раза.
Развитие микроэлектроники, биофармацевтики и робототехники стимулирует спрос на фундаментальные и научные разработки, модернизацию системы профессионального образования и формирует качественно новый рынок труда.
Одним из ключевых направлений промышленной политики Республики Армения является формирование наукоёмких производств, обеспечивающих технологическое развитие за счет оптимизации процессов, цифровизации, внедрения технологий искусственного интеллекта и анализа данных.
Такой подход, повышая инвестиционную привлекательность отрасли, ускорит трансфер технологий и создаст условия для выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью.
Наша стратегия инновационного развития — обеспечить устойчивый рост с учетом интеграции в глобальные технологические тренды и занять достойное место на мировой карте информационных технологий и высокотехнологичной промышленности.
Масштабные инвестиции последнего периода указывают на растущее восприятие нашей страны как надёжного партнера, обладающего долгосрочным стратегическим видением в области высоких технологий.
Промышленность является одной из движущих сил в том числе в Евразийском экономическом союзе. Важным практическим инструментом реализации интеграционных целей стал запуск механизма финансового содействия кооперационных проектов. Этот механизм способствует повышению конкурентоспособности промышленности государств-членов, создавая благоприятные условия для взаимовыгодного сотрудничества.
Промышленные предприятия Армении уже являются участниками ряда совместных проектов с нашими партнерами по Евразийскому экономическому союзу.
В заключение хотел бы подчеркнуть: в эпоху стремительного развития высоких технологий и искусственного интеллекта ключевым ориентиром для нас должен оставаться гуманитарный аспект.
Технологии призваны не заменить человека, а избавить его от рутины, тем самым открывая новые горизонты для интеллектуальной и творческой деятельности.