Ինչ են ասում Քննչական կոմիտեից՝ Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալության վերաբերյալ
Քննչական կոմիտեից հաղորդագրություն են տարածել Գագիկ Ծառուկյանի ձերբակալության վերաբերյալ։ Դրանում նշված է.
«ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթներից մեկով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գ.Ծ.-ի կազմակերպմամբ մի շարք անձինք 2022-2024 թվականների ընթացքում առերևույթ կատարել են առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում:
Մասնավորապես, ըստ քրեական վարույթում առկա տվյալների, Գ.Ծ.-ի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ գործող հանցավոր խմբի անդամները Իրան-Հայաստան առևտրային կապերը զարգացնելու նպատակով ԻԻՀ քաղաքացի հանդիսացող անձանց հետ ձեռք են բերել համապատասխան պայմանավորվածություններ, որոնց շրջանակում հիմնել են նաև համատեղ իրավաբանական անձինք։ Այնուհետև, Իրան-Հայաստան լոգիստիկ բեռնափոխադրման կապ ստեղծելու քողի ներքո, գործելով խաբեության և վստահությունը չարաշահելու եղանակով ուրիշի գույքի առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ՝ ԻԻՀ-ում ձեռնարկատեր հանդիսացող մի շարք անձանց կողմից ղեկավարվող և այնտեղ գործունեություն ծավալող ընկերություններից ձեռք են բերել և Հայաստանի Հանրապետություն են ներմուծել 52 միավոր տրանսպորտային միջոցներ, տեխնիկաներ, վառելիք և տարբեր տեսակի ապրանքներ, ապա ներկրումները քողարկելով տնտեսական գործունեություն ծավալելու ձևական դրսևորումներով, կեղծել են ներմուծման մաքսային հայտարարագրերը և պաշտոնական այլ փաստաթղթեր, նախապես առաջացած դիտավորությամբ հափշտակել են ընդհանուր 21 մլն 72 հզր 827 ԱՄՆ դոլարին համարժեք շուրջ 8 մլրդ 126 մլն 946 հզր 460 ՀՀ դրամ արժողության գույքերը։
Այնուհետև, հանցավոր խմբի անդամները նպատակ ունենալով օրինականացնել վերը նշված հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված գույքերը՝ դրանց հանցավոր ծագումը քողարկելու նպատակով, ապրանքների հափշտակությունից հետո ՀՀ ներմուծման փաստաթղթերը կեղծելու, դրանց մի մասը նաև կեղծ փաստաթղթերի հիման վրա օտարելու եղանակով քողարկել են խարդախությամբ հափշտակված տրանսպորտային միջոցների և մյուս ապրանքների հանցավոր ծագումը, փոխակերպել և վաճառքից առաջացած գումարները միախառնել են իրենց այլ եկամուտներին՝ թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի և դրամական միջոցների իրական ծագման բնույթը՝ դրանց տալով օրինական տեսք:
Բացի այդ, Գ.Ծ.-ն հանդիսանալով ՀՀ-ում պետական գրանցում ստացած ՍՊ ընկերության իրական շահառու, վառելիքի ներկրմամբ և վաճառքով զբաղվող Ռ.Կ.-ի հետ գալով նախնական հանցավոր համաձայնության, կազմակերպել և ղեկավարել է վերջինիս կողմից վառելիքի ներկրման գործարքի շրջանակում ԻԻՀ քաղաքացի Յ.Ի.-ից խաբեությամբ առանձնապես խոշոր չափերով՝ 934 հզր 465 ԱՄՆ դոլար գումարի հափշտակությունը, որի արդյունքում առաջացած գումարները միախառնել է իր ղեկավարած ՍՊ ընկերության օրինական շրջանառությանը, այդպիսով քողարկելով և թաքցնելով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի և դրամական միջոցների իրական ծագման բնույթը՝ դրանց տալով օրինական տեսք:
Հանցանքների կատարումը վկայող փաստերի հիման վրա ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչության քննիչի կողմից միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին Գ.Ծ.-ի նկատմամբ Քրեական օրենսգրքի 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախությունը կազմակերպելը), 46-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը կազմակերպելը), հանցավոր խմբի անդամներից մեկի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ) և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (2 դրվագ), հանցավոր խմբի մյուս անդամի նկատմամբ՝ 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որոնք բավարարվել են։
Առանձնապես խոշոր չափերով խարադախության, առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման և առանձանապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու դեպքերի առթիվ գլխավոր վարչությունում քննվող մեկ տասնյակից ավելի քրեական վարույթների նախաքննության շրջանակում ՀՀ ԱԱԾ, ՀՀ ՊԵԿ, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ 70-ից ավելի հասցեներում իրականացվել են միաժամանակյա խուզարկություններ, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են քրեական վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, առարկաներ, այդ թվում՝ հափշտակված տրանսպորատային միջոցները:
Գ.Ծ.-ն և հանցավոր խմբի ևս մեկ անդամ ձերբակալվել են՝ դատարան ներկայացնելու նպատակով, հանցավոր խմբի մյուս անդամի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում»:

Следственный комитет сообщил подробности задержания Гагика Царукяна
Следственный комитет Армении распространил официальное заявление в связи с задержанием председателя партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна.
«В рамках одного из уголовных производств, расследуемых Главным управлением по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения, получены фактические данные о том, что по плану и при организации Г. Ц. группа лиц в период 2022–2024 годов предположительно совершила мошенничество в особо крупном размере и легализацию (отмывание) денежных средств в особо крупном размере.
По версии следствия, участники преступной группы, действовавшей под руководством и при организации Г. Ц., достигли договоренностей с гражданами Ирана с целью развития армяно-иранских торговых связей и создали совместные юридические лица.
Затем, под видом организации логистических грузоперевозок между Ираном и Арменией, путем обмана и злоупотребления доверием они, по данным следствия, получили от компаний, принадлежащих иранским предпринимателям, 52 транспортных средства, спецтехнику, топливо и различные товары, ввезли их в Армению, после чего, имитируя ведение хозяйственной деятельности, подделали таможенные декларации и другие официальные документы, а затем присвоили имущество общей стоимостью около 8 млрд 126 млн 946 тыс. 460 драмов, что эквивалентно 21 млн 72 тыс. 827 долларов США.
Следственный комитет утверждает, что впоследствии участники группы, стремясь легализовать имущество, полученное преступным путем, скрыли его происхождение посредством подделки импортных документов, а часть имущества отчуждали на основании фиктивных документов. Полученные от реализации средства, по версии следствия, были смешаны с законными доходами с целью придания им легального происхождения.
Кроме того, по данным следствия, Г. Ц., являясь фактическим бенефициаром зарегистрированной в Армении компании, вступил в предварительный преступный сговор с Р. К., занимавшимся импортом и продажей топлива. Следствие считает, что в рамках сделки по импорту топлива ими было организовано хищение путем мошенничества 934 тыс. 465 долларов США у гражданина Ирана Ю. И., после чего эти средства были интегрированы в законный оборот компании с целью сокрытия их преступного происхождения.
На основании собранных доказательств следователь Главного управления по расследованию экономических преступлений и контрабанды направил прокурору ходатайства о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении Г. Ц. по обвинениям в организации мошенничества в особо крупном размере (два эпизода) и организации легализации денежных средств в особо крупном размере (два эпизода). Аналогичные обвинения предъявлены еще двум предполагаемым участникам преступной группы. Ходатайства были удовлетворены.
В рамках расследования более десяти уголовных производств по фактам мошенничества, легализации денежных средств и уклонения от уплаты налогов в особо крупном размере сотрудники Следственного комитета совместно с представителями Службы национальной безопасности, Комитета государственных доходов и полиции МВД провели одновременные обыски более чем по 70 адресам.
По данным Следственного комитета, в ходе следственных действий были обнаружены документы и предметы, имеющие значение для уголовного производства, в том числе транспортные средства, которые следствие считает похищенными.
Гагик Царукян и еще один предполагаемый участник преступной группы задержаны для последующего представления в суд. В отношении еще одного фигуранта вынесено постановление о задержании».