«Մեղադրանքն անհիմն է, հետապնդումը՝ քաղաքական». Ծառուկյանի փաստաբան
«Գագիկ Ծառուկյանին առաջադրված մեղադրանքները  շատ ծիծաղելի և աբսուրդային են»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբան Երեմ Սարգսյանը:
«Այնտեղ, որտեղ Ծառուկյանը կամ նրա հետ որևէ կերպ փոխկապակցված ընկերությունը պետք է ճանաչվեր տուժող, վերածել են մեղադրյալի»,- ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝  հայ-իրանական առևտրային համագործակցության շրջանակում ստեղծվել են կազմակերպություններ, որոնք նպաստել են երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանը, սակայն  Իրանի որոշ քաղաքացիներ կատարել են չարաշահումներ, որոնց վերաբերյալ հաղորդումներ են ներկայացվել։
«Հայաստանի իրավասու մարմինները հիմք են ընդունել իրանական կողմից ներկայացված նյութերը և դրանց հիման վրա քրեական հետապնդում սկսել»։
Փաստաբանը շեշտեց՝ գործն անհիմն է, նաև՝ քաղաքական.
«Բոլորն են տեսել, թե ինչ հրապարակային հանձնրարականներ են տրվել Գագիկ Ծառուկյանի վերաբերյալ, հնչել են սպառնալիքներ, այժմ նաև իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ հպարտանում են, ասելով՝ «ասեցինք, արեցինք»։

«Обвинение необоснованно, а преследование носит политический характер»: адвокат Царукяна
«Обвинения, предъявленные Гагику Царукяну, выглядят крайне нелепыми и абсурдными», — заявил журналистам адвокат Ерем Саргсян.
«Там, где Гагик Царукян или каким-либо образом связанная с ним компания должны были быть признаны потерпевшей стороной, их превратили в обвиняемых», — сказал Саргсян.
По его словам, в рамках армяно-иранского торгового сотрудничества были созданы организации, способствовавшие развитию экономических отношений между двумя странами. Однако некоторые граждане Ирана допустили злоупотребления, по которым были поданы соответствующие заявления.
«Компетентные органы Армении приняли за основу материалы, представленные иранской стороной, и на их основании начали уголовное преследование», — отметил адвокат.
Саргсян подчеркнул, что дело является необоснованным и носит политический характер.
«Все видели, какие публичные указания давались в отношении Гагика Царукяна, какие звучали угрозы. Теперь некоторые представители власти еще и гордятся этим, заявляя: "Сказали — сделали"», — заявил адвокат.