Նկարահանման հրապարակի հայրս... այնքան հաճախ եմ Ձեզ «պապ» ասել, կարծես, հորս կարոտը Ձեզնով էի մեղմացնում. Դիանա Գրիգորյան
06/07/2026 16:28
Սցենարիստ, պրոդյուսեր Դիանա Գրիգորյանը գրել է.
«Աննկարագրելի ցավ։
Այնքան բան կա գրելու, այնքան բան կա պատմելու... Այնքան շատ, որ բառերը պարզապես չեն հերիքում։
Նկարահանման հրապարակի հայրս... Այնքան հաճախ եմ Ձեզ «պապ» ասել, կարծես հորս կարոտը Ձեզնով էի մեղմացնում։ Դուք իմ ավագ ընկերն էիք, իմ խորհրդատուն, այն մարդը, ում հետ կարող էի կիսվել ամեն ինչով, խոսել ամեն թեմայից, լռել ու միևնույն է՝ հասկացված լինել։
Շատ էիք ցանկանում ինձ երջանիկ տեսնել։ Անընդհատ ասում էիք, որ ես իմ մասին չեմ մտածում։ Հորդորում էիք ավելի շատ ապրել, ավելի շատ սիրել կյանքը։ Մեր վերջին զրույցներից մեկի ժամանակ ասացիք.
«Բալես, կյանքը շատ արագ է հոսում, շտապիր ապրել...»
Այդ խոսքերը հիմա անընդհատ ականջներիս մեջ են հնչում»։
Ավա՜ղ... Դուք ինքներդ այդքան էլ չհասցրեցիք ապրել։ Ձեր բացառիկ տաղանդով գեղեցկացրիք կինոաշխարհը, կյանք տվեցիք բազմաթիվ կերպարների, բայց դեռ այնքան ասելիք ունեիք, այնքան անավարտ երազանքներ, այնքան ստեղծագործություններ, որոնք սպասում էին Ձեր ձեռագրին...
Խառն եմ գրում։ Չգիտեմ՝ ինչից սկսեմ և որտեղ ավարտեմ։ Ասելիքս շատ է, իսկ մտքերս՝ ցավից խառնված։ Երբեմն թվում է՝ ցավն այնքան մեծ է, որ բառերն այլևս անզոր են այն արտահայտելու։

«Вы были моим отцом на съемочной площадке… Я так часто называла Вас "папой", словно пыталась заглушить тоску по своему отцу»: Диана Григорян
06/07/2026 16:33
Сценарист и продюсер Диана Григорян опубликовала трогательное прощальное обращение в связи со смертью заслуженного артиста Республики Армения Арташеса Алексаняна.
«Невыразимая боль.
Так много хочется написать, так много рассказать… Так много, что слов просто не хватает.
Вы были моим отцом на съемочной площадке… Я так часто называла Вас "папой", словно пыталась заглушить тоску по своему отцу. Вы были моим старшим другом, моим советчиком, человеком, с которым я могла поделиться всем, говорить обо всем, молчать и при этом быть понятой.
Вы очень хотели видеть меня счастливой. Постоянно говорили, что я совсем не думаю о себе. Призывали меня больше жить, больше любить жизнь. Во время одного из наших последних разговоров Вы сказали:
"Доченька, жизнь течет очень быстро, спеши жить…"
Эти слова теперь постоянно звучат у меня в ушах.
Увы… Вы сами так и не успели прожить свою жизнь в полной мере. Своим исключительным талантом Вы украсили мир кино, вдохнули жизнь во множество персонажей. Но Вам еще так много было что сказать, столько несбывшихся мечтаний, столько произведений, ожидавших Вашего почерка…
Пишу бессвязно. Не знаю, с чего начать и где закончить. Мне так многое хочется сказать, но мысли спутаны болью. Иногда кажется, что боль настолько велика, что слова уже не способны ее выразить.