Հայաստան կներթափանցեն տաք օդային հոսանքներ, սպասվում է մինչև 35 աստիճան տաքություն
Հայաստանի տարածքը շարունակում է մնալ ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության գոտում, սակայն առաջիկա օրերին սպասվում է ջերմաստիճանի աստիճանական բարձրացում։
Ինչպես հայտնում է օդերևութաբան Գագիկ Սուրենյանը, վերջին չորս օրերին Հայաստանը գտնվում է Սևծովյան բավականին ակտիվ ցիկլոնի ազդեցության գոտում։ Սրա հետևանքով հանրապետության մեծ մասում, հատկապես գիշերային և հետկեսօրյա ժամերին, գրանցվում են ամպրոպային բնույթի անձրևներ, որոնք առանձին հատվածներում բավականին հորդառատ են։
Ըստ կանխատեսումների՝ այս ցիկլոնը կշարունակի պտտվել մեր տարածաշրջանի վրա մինչև հուլիսի 8-ը ներառյալ։ Այդ օրերին կրկին սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ, իսկ առանձին գոտիներում հնարավոր է նաև կարկուտ։
Հուլիսի 9-ից ցիկլոնը կսկսի կորցնել իր ուժը։ Հուլիսի 9-12-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղումները շրջանների մեծ մասում կդադարեն։ Կարճատև անձրևներ հնարավոր կլինեն միայն երեկոյան ժամերին և բացառապես հյուսիսային մարզերում՝ Շիրակում, Լոռիում և Տավուշում։
Չնայած այսօր օդի ջերմաստիճանը զգալի նվազել է և նույնիսկ ամենատաք գոտիներում (Արարատյան դաշտ, Երևան, Սյունիքի հովիտներ) չի գերազանցում 29-31 աստիճանը, իրավիճակը շուտով կփոխվի։
Հուլիսի 9-11-ը հյուսիս-արևմտյան օդային հոսանքները կփոխարինվեն հարավ-արևմտյան արևադարձային տաք օդային հոսանքներով։
Օդի ջերմաստիճանը աստիճանաբար կբարձրանա 4-5 աստիճանով։
Հուլիսի 10-ին և 11-ին Երևանում և Արարատյան դաշտում սպասվում է մինչև 35 աստիճան տաքություն։
Օդերևութաբանի փոխանցմամբ՝ առաջիկա օրերին 35 աստիճանից բարձր ջերմաստիճան հանրապետության տարածքում չի կանխատեսվում։

В Армению проникают тёплые воздушные массы, ожидается повышение до +35°C
Территория Армении продолжает находиться в зоне активного циклона, однако в ближайшие дни прогнозируется постепенное повышение температуры воздуха.
Как сообщил синоптик Гагик Суренян, в течение последних четырёх дней страна находится под влиянием достаточно активного Черноморского циклона. В результате в большинстве регионов республики, особенно в ночные и послеобеденные часы, фиксируются грозовые дожди, местами — довольно интенсивные.
Согласно прогнозам, данный циклон будет сохранять активность в регионе до 8 июля включительно. В эти дни вновь ожидаются кратковременные дожди и грозы, а в отдельных районах также возможен град.
С 9 июля циклон начнёт постепенно ослабевать. В период с 9 по 12 июля осадки в большинстве регионов прекратятся. Кратковременные дожди возможны лишь в вечерние часы и исключительно в северных областях — Шираке, Лори и Тавуше.
Несмотря на то что сегодня температура воздуха заметно снизилась и даже в самых тёплых зонах (Араратская долина, Ереван, Сюникские долины) не превышает +29…+31°C, в ближайшее время ситуация изменится.
С 9 по 11 июля северо-западные воздушные потоки сменятся юго-западными тропическими тёплыми массами.
Температура воздуха постепенно повысится на 4–5 градусов.
10 и 11 июля в Ереване и Араратской долине ожидается до +35°C.
По словам синоптика, в ближайшие дни температура выше +35°C на территории республики не прогнозируется.