Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Սիրիա
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ժամանել է Սիրիա՝ դառնալով արևմտաեվրոպական առաջին պետության ղեկավարը, որն այդ երկիր է այցելում 2024 թվականին Բաշար ալ-Ասադի իշխանության տապալումից հետո։ Սա նաև Ֆրանսիայի նախագահի առաջին այցն է Սիրիա վերջին 17 տարվա ընթացքում։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սիրիական SANA գործակալությունը հաղորդում է, որ Մակրոնին դիմավորել է երկրի արտգործնախարար Ասաադ աշ-Շեյբանին։ Նախատեսվում է հանդիպում Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաայի հետ, նաև կլոր սեղանի քննարկում պատվիրակությունների հետ։ Բանակցությունները կկենտրոնանան տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումների, ինչպես նաև տարբեր ոլորտներում համագործակցությունը խորացնելու հնարավորությունների վրա։ Հուլիսի 6-ի երեկոյան Դամասկոս ժամանելուն պես Մակրոնը գրառում է արել X սոցիալական հարթակում:
«Ես եկել եմ՝ արտահայտելու Ֆրանսիայի հանձնառությունը սիրիացի ժողովրդին։ Հանուն ինքնիշխան Սիրիայի, որը միավորված է իր բազմազանության մեջ և խաղաղության մեջ է հարևանների հետ։ Եկեք միասին բացենք կայունության և խաղաղության նոր գլուխ», - նշել է նա։
Մակրոնի այցին ընդառաջ Ահմեդ աշ-Շարաան ֆրանսիական BFMTV-ի հետ հարցազրույցում ասել է, որ Ֆրանսիայի նախագահի այցը Սիրիա կարևոր հանգրվան է երկկողմ հարաբերություններում և արտացոլում է Ֆրանսիայի երկարատև աջակցությունը սիրիացի ժողովրդին։ Նրա խոսքով՝ Ֆրանսիան կառուցողական դեր է կատարել Սիրիայի դեմ պատժամիջոցների չեղարկման գործում։

Макрон прибыл в Сирию с первым за 17 лет визитом президента Франции
Президент Франции Эммануэль Макрон прибыл в Дамаск с официальным визитом, сообщает сирийское государственное агентство SANA. Это первый визит французского лидера в Сирию с 2009 года. Тогда страну посещал Николя Саркози.
В ходе визита французский президент проведёт переговоры с фактическим лидером Сирии Ахмедом аш-Шараа.
По данным канцелярии сирийского лидера, стороны обсудят двусторонние отношения, вопросы региональной безопасности и другие темы, представляющие взаимный интерес.
Как ранее сообщало Reuters, Макрона сопровождает делегация французских предпринимателей и инвесторов, которые намерены обсудить перспективы экономического сотрудничества с Сирией.
В прошлом году аш-Шараа по приглашению Макрона посетил Париж. Это был его первый официальный визит в Евросоюз. Тогда лидеры заявили о намерении развивать двусторонние отношения и подтвердили поддержку суверенитета и территориальной целостности Сирии.