Ծառուկյանի նկատմամբ կատարվողը վրեժխնդրություն է, իշխանությունը փորձում է դիմադրության օջախները ոչնչացնել. Իշխան Սաղաթելյան
07/07/2026 13:53
Բոլորին ակնհայտ է՝ սա ուղիղ քաղաքական վրեժխնդրություն է, քաղաքական հետապնդում, դատարանի բակում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նման տեսակետ հայտնեց  «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը՝ խոսելով ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի շուրջ կատարվող գործընթացներից:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունը գողացավ ԲՀԿ ձայները, իսկ հիմա էլ նման մեթոդներով փորձում են սահմանափակել քաղաքական ուժի գործունեությունը:
Ըստ ընդդիմադիր գործչի՝ Նիկոլ Փաշինյանը այս ձևով փորձում է հաստատել մեկ անձի իշխանություն՝ գիտակցելով, որ զուրկ է լեգիտիմությունից:
«Քաղաքական ուժերին հետապնդելով՝ փորձում է ճանապարհ հարթել դիմադրության օջախները ոչնչացնելու և իր դրսի գործընկերներին տրված խոստումները իրականացնել»,-համոզմունք հայտնեց Սաղաթելյանը:
Նրա խոսքով՝ իշխանությունը չունի կարմիր գիծ, և աթոռին մնալու համար պատրաստ են ամեն ինչի: Նրա կարծիքով՝ իշխանության հեռացման համար պետք է միասնական պայքար:
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Գարիկ Աբելյանի նախագահությամ,  քննում է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի խափանման միջոցի հարցը։
Հիշեցնենք՝ երեկ վաղ առավոտից ԲՀԿ առաջնորդի առանձնատանը և նրան, նրա ընտանիքին պատկանող ավելի քան 70 ընկերություններում, մասնավոր տարածքներում, նրա հետ առնչվող անձանց բնակարաններում Քննչական կոմիտեն ՀՀ ԱԱԾ, ՀՀ ՊԵԿ, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության աշխատակիցների հետ համատեղ միաժամանակյա խուզարկություններ էին իրականացնում։ Միայն ուշ երեկոյան ավարտելով քննչական գործողությունները՝ Ծառուկյանը ձերբակալվեց, իսկ ՔԿ-ն ծավալուն հաղորդագրություն տարածեց։

Происходящее в отношении Царукяна — месть, власти пытаются уничтожить очаги сопротивления — Ишхан Сагателян
07/07/2026 14:04
«Всем очевидно: это прямая политическая месть и политическое преследование», — заявил во дворе суда в беседе с журналистами депутат фракции «Армения» Ишхан Сагателян, комментируя процессы вокруг лидера партии «Процветающая Армения» Гафика Царукяна.
По его словам, власти «украли голоса» у партии «Процветающая Армения», а теперь пытаются подобными методами ограничить деятельность политической силы.
По мнению оппозиционного политика, Никол Пашинян таким образом пытается установить единоличную власть, осознавая отсутствие легитимности.
«Преследуя политические силы, он пытается расчистить путь для уничтожения очагов сопротивления и выполнения обещаний, данных своим зарубежным партнёрам», — заявил Сагателян.
По его словам, власти не имеют «красных линий» и готовы на всё ради сохранения власти. Он считает, что для отстранения власти необходима единая борьба.
Напомним, что суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Гарика Абеляна рассматривает вопрос об избрании меры пресечения в отношении лидера партии «Процветающая Армения» Гафика Царукяна.
Ранее сообщалось, что со вчерашнего раннего утра в особняке лидера партии «Процветающая Армения», а также более чем в 70 компаниях, принадлежащих ему и членам его семьи, на частных территориях и в квартирах связанных с ним лиц Следственный комитет совместно с сотрудниками СНБ Армении, Комитета государственных доходов и полиции МВД проводил одновременные обыски.
После завершения следственных действий поздно вечером Царукян был задержан, а Следственный комитет распространил подробное сообщение.